Gaz maskesi podyumda!

Gaz maskesi podyumda!
Gaz maskesi podyumda!

İstanbul ’un moda günleri ‘Fashion Week İstanbul’ pazartesi günü GIZIA defilesi ile başladı. Defilenin baş mankeni uzun yıllar GIZIA’nın yüzü olan Tuğçe Kazaz’dı. Ünlü manken koleksiyondan dört parça ile podyumda yürüdü. İpek, keten, pamuk ve deri gibi naturel materyallerin hâkim olduğu koleksiyonda zıtlık teşkil eden renkler, desenler ve aksesuvarlar bir arada kullanıldı. Koleksiyonun önemli parçalarını oluşturan yumuşak tuşeli kuzu ve doğal piton derisi ile hazırlanan deri kostümler, özel el işi detayları ile defilede yer aldı. İlk gün podyumda yerini alan sunumlar arasında IMA (İstanbul Moda Akademisi) öğrencilerinin tasarımları da vardı. Sunumlardan birinde gaz maskesi teması göze çarptı.
Geçen yıl MUUSE-VOGUE Talents Young Vision Award’da ‘En Vizyoner Tasarımcı’ seçilen tasarımcı Ece Gözen’in İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonu da pazartesi görücüye çıktı. Tarzını ‘sportcouture’ olarak tanımlayan tasarımcı, koleksiyonlarında kültürü, sanatı, yenilikçi fikirleri, bilim ve teknolojiyi harmanladığını söylüyor.
Pazartesinin son defilesi ise Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi imzalı ‘Kaf’dan by Elaidi’ydi. Ivana Sert, Can Bonomo, Nur Fettahoğlu, Ayşe Kucuroğlu, Buse Terim, Ece Sükan, Semih Erden gibi isimlerin izlediği defilede Kaf’dan by Elaidi’nin ‘Cynara’ isimli İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonu sergilendi. Koleksiyona adını veren ‘Cynara’, botanik terminolojisinde enginar çiçeği anlamına geliyor. Defilelerin ‘İzlesene.com’ adresinden canlı olarak takip edilebildiği etkinliğin programı ve detaylı bilgisine http://istanbul.mbfashionweek.com/ adresinden ulaşılabilir.