Gazeteci, savaş muhabiri, romancı, macera insanı...

İtalyan gazeteci ve yazar Oriana Fallaci 29 Haziran 1930'da Floransa'da doğdu.

İtalyan gazeteci ve yazar Oriana Fallaci 29 Haziran 1930'da Floransa'da doğdu. Gazeteciliğe 1946 yılında Il Mattino Dell'Italia Centrale gazetesinde başladı. Epoca dergisinde röportaj muhabiri, Europeo dergisinde de özel muhabir olarak çalıştı. Fallaci medya tarihinin en büyük gazetecilerinden biri olarak, özellikle yaptığı röportajlarla adını duyurdu. Ayetullah Humeyni, Yaser Arafat, İran Şahı Rıza Pehlevi, Henry Kissinger, Indira Gandhi, Golda Meir, Zulfikar Ali Bhutto, Willy Brandt, Muammer Kaddafi, Deng Xiao Ping, Ürdün Kralı Hüseyin ile kendi dönemlerine damga vuran röportajlar gerçekleştirdi.
En büyük aşkı Yunan aktivist ve rejim karşıtı hareketin liderlerinden Alexandros Panagoulis oldu. Cunta lideri Georgios Papadopoulos'a yaptığı suikast girişimi sonrasında gözaltına alınan ve 6 yıl boyunca işkence gören Panagoulis ile, serbest bırakılmasının ardından yaptığı röportaj sırasında tanıştı. Bir-iki hafta içinde büyük aşk başladı ve Panagoulis'in 1976 yılında siyasi rakiplerinin düzenlediği bir araba kazası sonucu ölümüne kadar sürdü. Fallaci, Un Uomo/Bir İnsan isimli kitabında onu anlattı.
Başlıca eserleri arasında önsözünü Orson Welles'in yazdığı I Sette Peccati Di Hollywood/Hollywood'un Yedi Günahı (1958), Il Sesso Inutile/İşe Yaramaz Cinsiyet (1964), Intervista Con La Storia/Tarihle Söyleşi (1974), Lettera A Un Bambino Mai Nato/Doğmamış Çocuğa Mektuplar (1975) ve Insciallah/İnşallah (1992) bulunuyor.
Fallaci geçen ay çıkan La Rabbia e l'Orgoglio/Öfke ve Gurur isimli kitabını yayımlamadan önce 11 Eylül saldırılarının ardından Corriere Della Sera gazetesinde aynı başlıkla yazdığı, İslam kültürünü ve dinini insanlık için tehlike olarak gören yazısıyla tartışma yaratmıştı.