Gazoz Ligi'nde 6. sezon heyecanı

Gazoz Ligi'nde 6. sezon heyecanı
Gazoz Ligi'nde 6. sezon heyecanı
'Başka bir futbol mümkün' sloganıyla 2010'da yola çıkan ve tamamen amatör futbol severlerin oluşturduğu takımlarla oynanan Gazoz Ligi başladı. Ligin altıncı sezonunu bu akşam (3 Eylül) Beylerbeyi 75. Yıl Stadyumu'nda Metin Kurt Kupası'yla açıyor.

RADİKAL - Amatör futbol organizasyonu Gazoz Ligi’nde lig maçları başlamadan önceki hafta son iki sezondur lig maratonu öncesinde yapılan hazırlık turnuvası, “Futbol borsada değil arsada güzeldir” sözünü benimsediği Devrimci Spor Emekçileri Sendikası kurucusu, Galatasaray ’ın ve Türkiye Milli Futbol Takımı’nın yıldızı, üç yıl önce hayata veda eden Metin Kurt’un adıyla oynanıyor.

15 takımın yer aldığı organizasyonda her takım ikişer maç yaparak 3. Metin Kurt Kupası’nın sahibi olmak için mücadele edecek. Bugün ve yarın akşam oynanacak karşılaşmalarda, eşcinsel olduğu gerekçesiyle, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hakemlik görevine devam etmesine izin verilmeyen Halil İbrahim Dinçdağ ve ekibi düdük çalacak.

Futbol yalnızca futbol değildir

Endüstriyel futbola, ırkçılığa, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, her türlü nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı bir duruş sergileyen Gazoz Ligi, daha önce de 19 Ocak haftasına denk gelen karşılaşmalarda ligde atılan golleri twitter üzerinden “Goller Ahparig İçin” sloganıyla anons edip eskiden Taksim Spor forması giyen Hrant Dink’i de anmıştı. 2011’de yaşanan Van depreminde de zarar görenler için yardım paketleri göndermiş, Doğu illerindeki okullara kitap ve malzeme yardımları yapmıştı.

Gezi Parkı direnişi ve Soma’da yaşanan maden faciası için de taraflı bir duruş sergileyerek ‘futbolun yalnızca futbol olmadığını’ vurgulamıştı. Gazoz Ligi’ni internet üzerinden, gazozligi.com, facebook.com/gazozligi twitter.com/gazozligi ve instagram.com/gazozligi adreslerinden takip edebilirsiniz.