Gece geç saatte sette çocuk olmasın!

Gece geç saatte sette çocuk olmasın!
Gece geç saatte sette çocuk olmasın!
Oyuncular Sendikası, dizi ve reklam setlerindeki çocuk oyuncuların çalışma koşullarına dikkat çekmek için 'Bu sette çocuk var!' adlı bir video hazırladı...

Reklam ve eğlence sektöründe binlerce çocuğun çalışma koşulları, ‘busettecocukvar.org’ adresinde yayımlanan bir video ile yeniden gündeme geldi. 

Oyuncu Demet Evgar’ın konuşmasıyla açılan videoda çocukların gece geç saatte sette olmasının hayatlarını nasıl etkiledikleri şöyle anlatılıyor: “Gece saat 3.5-4 olmuş, çocuk sette uyuyor. Çalıştığımız ortam sizin televizyonda sıcak ev ortamı olarak gördüğünüz ortam değil. Hava koşulları sıfır dereceye yakın. Çocuğu zorla uyandırıyorlar, veriyorlar kucağımıza. Çocuk ağlıyor, ağlamaması için, susmanı için annesine defalarca verilip alınıyor. Çocukların uyku saatleri, beslenmesi, sağlığı, bulunması gereken ortamın sıcaklığı gözetilmiyor. O saniyede o sahnenin mutlaka çekilmesi gerekiyor. Bu sözleri ben değil, çocuk oyuncuyla çekim yapan bir arkadaşım söyledi.” 

Videoda Evgar’ın yanı sıra Erkan Can, Parla Şenol, Janet ve Memet Ali Alabora gibi oyuncular çocuk oyuncuların çalışma koşullarına özen gösterilmediği takdirde eğitimlerinin kesintiye uğradığının, psikolojileri bozulup sağlık sorunları yaşadıklarını vurguluyor. Videoda koşulları düzenleyecek yasanın yürürlüğe girmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Oyuncular Sendikası’nın çalıştığı belirtiliyor. Herkesi kendilerine destek olmaya çağıran ünlüler, “Sette ya da sahnelerde çocuklarımızın değerini bilelim, onların hakkını sorgusuz, sualsiz verelim” diyor.