Geçmişe yolculuk yaptılar, 70'leri çok sevdiler

Geçmişe yolculuk yaptılar, 70'leri çok sevdiler
Geçmişe yolculuk yaptılar, 70'leri çok sevdiler
BBC'de yayımlanacak bir televizyon programı için 70'lerden günümüze yolculuk yapan İngiliz aile, siyah-beyaz televizyon, walkman, gameboy gibi nostaljik aletler için, 'Zamanında bunlara nasıl katlanmışız, bilmiyoruz' diyor

LONDRA - E-postalar, iPod ve cep telefonunun olmadığı bir hayat düşünün. Tüm bu teknoloji bir yana buzdolabınız bile olmasa ne yapardınız? İşte Sullivan-Barnes ailesi 1970’lerde kalan bu nostaljiyi yaşıyor. Amaçsa, BBC’de yayınlanacak bir TV programında her gün bir yıl daha ilerleyerek teknolojik gelişmelerin hayatımıza neler yaptığını gözler önüne sermek. Ailenin kalacağı ev dönemin tarzına uygun dekore edilmiş, yani o günlerin cihazları ve kıyafetlerini kullanmaktan başka seçenekleri yokmuş. 

‘En güzeli 70’lerdi...’
Zamanda yolculuğa şubat ayında başlayan ailenin annesi Georgie Sullivan, kahverengi ağaç desenli pilili etek-ceketi, kürk yakalı montu ve eski model saçlarıyla işe gittiğinde arkadaşlarının şaşkınlıktan ağzı açık kalmış.  Bu şaşkınlığın nedeni basit, giyimi makyajı ve saç modeliyle 41 yaşındaki kadın, o gün 70’lerden çıkmış gibi duruyormuş. Ertesi günse 1971’den... Bu zaman yolculuğu 30 gün sürmüş ve bu süre içinde 70’lerden 90’lara her yılı birer günde yaşamışlar. O günlere uyum sağlayan, Sullivan-Barnes ailesini tek üyesi Georgie değil. Eşi Adam Barnes, çocukları 13 yaşındaki Hamish ve Ellie, 12 yaşındaki Steffie ile iki yaşındaki Jude da her gün bir yıl daha ilerleyerek teknolojinin nimetlerinden uzak bir yaşam sürmüş. Ailenin en sevdiği dönem, günümüze kıyasla tüm yoksunluklarına rağmen 70’ler. Baba ve çocuklar üç kanallı siyah-beyaz televizyonun başında o günkü programları izleyerek vakit geçirirken anne, ev aletleri olmayan mutfakta tüm gününü çalışıyor.

‘80’lere nasıl katlanmışız?’
En çok çocuklar halinden memnun.  13 yaşındaki Ellie, “70’ler çok eğlenceliydi. Gördük ki cihazların yokluğunda birlikte daha çok şey paylaşıyoruz” diyor. Walkman, renkli televizyon ve mikrodalga fırın gibi gelişmelerin hayatlarına girdiği 80’lerse Sullivan-Barnes’ları pek mutlu etmemiş. Adam Barnes, “O aletlerin görüntü kalitesi ve yavaşlığı bizi çileden çıkardı” diyor. 90’lı yılları yaşadıkları günlerse cihazlar bir bir evin her odasına girmeye başlıyor. Gameboy, dijital kamera, internet, cep telefonu bunların sadece birkaçı. Aile 90’larla birlikte çekimleri tamamlamış ve en çok 70’leri unutamamış. (The Daily Mail)