Gediz'de oltalı kirlilik protestosu

Gediz'de oltalı kirlilik protestosu
Gediz'de oltalı kirlilik protestosu
İzmir İl Genel Meclisi üyeleri ile İzmir Kent Konseyi üyeleri, Gediz Nehri'ndeki kirliliği Emiralem Regülatörü'nde oltalı gösteriyle protesto etti

İZMİR - Türkiye ’nin en önemle akarsularından Gediz Nehri’nde evsel ve sanayi atıkları yüzünden oluşan kirlilik her geçen gün artıyor. Gediz Nehri’ni kirlilikten kurtarmak için hazırlanan projelere, tüm girişimlere rağmen kirliliğin sürmesini protesto eden İzmir İl Genel Meclisi ve İzmir Kent Konseyleri Birliği üyeleri kirliliği Emiralem Regülatörü’nde balık tutmaya çalışarak protesto etti. Ancak protestocuların oltalarına balık yerine üzeri köpüklerle kaplanmış nehirden terlik, naylon poşet ve plastik parçaları takıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Çevre ve Orman Bakanı olduğu dönemde katıldığı Gediz Havzası Eylem Planı değerlendirme toplantısında verdiği sözü hatırlatan İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, "Bakan Eroğlu, 2010 yılında yapılan toplantıda (Temiz bir Gediz için arıtma tesislerinin tamamlanacağı zaman olarak hedeflenen gün, 31 Aralık 2012 saat 17.00’dir) diyerek söz vermişti. Bakan’ın sözü üzerine biz oltalarımızı aldık geldik, Sayın Bakan’ı bekliyoruz. Ancak oltalarla nehirden balık yerine terlik tuttuk" dedi.

Hazırlanan Gediz Eylem Planı doğrultusunda İzmir’in kendi üzerine düşeni yaptığını belirten Değirmenci, "Gediz Havzası’nda İzmir’in dört ilçesi bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bunların hepsinin arıtmasını hizmete soktu. Ancak başta Manisa olmak üzere ne Uşak ne de Kütahya’da arıtmalar çalışmıyor. Kirliliğin yüzde 80’lik bölümü Manisa’dan kaynaklanıyor. Gediz’i kurtarmak için bir an önce önlem alınmalı" diye konuştu.

"BAKAN EROĞLU, SÖZÜNÜN ARKASINDA DURSUN"

İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. Metin Erten ise Gediz’in ülkenin tarımsal sulamada kullanılan önemli nehirlerinden biri olduğunu ifade ederek, "Yüzyıllardır geçtiği topraklara can veren Gediz Nehri son yıllarda ölüm nehri haline gelmiştir. Yıllardır Gediz’in korunmasını niteliğini yitirmemesi için yurtseverler, doğayı, ülkesini seven insanlar çaba harcamışlardır. Sonunda Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu 2010 yılında yüreklere su serpen bir açıklama yapmış, Gediz’de balık tutacağımızı söylemiş ve tarih vermiştir. Bugün buraya oltalarımızla balık tutmaya geldik. Ancak gördüğümüz manzara düş kırıklığı yarattı. Burada Eroğlu’nu ve bizi balıkların değil, her türden kirliliğin beklediğini gördük. Sayın Eroğlu’na sözünün arkasında durmasını ve buraya balık tutmaya gelmesini bekliyoruz. Bu Gediz sizin, biz temiz bir Türkiye ve İzmir istiyoruz" dedi.(dha)