Geleceğin yiyeceği pamuk helva!

Geleceğin yiyeceği pamuk helva!
Geleceğin yiyeceği pamuk helva!

Pamuktaki zehirli gosipol maddesi, çekirdekte ayrıştırıldı.

GDO tartışmalarına bir de buradan bakın: Amerikalı bilim insanları yüksek miktarda protein içeren pamuğu besin maddesine dönüştürmeyi başardı. Gelişme, açlığa karşı mücadelede çok önemli bir adım teşkil ediyor

ROCKVILLE - Pamuk, geleceğin en önemli besin maddesi olacak. ABD’li bilim insanları, yüksek miktarda protein bulunduran pamuğu besin maddesine dönüştürmeyi başardı. Çekirdeğindeki zehirli gosipol maddesi ayrıştırılınca, pamuğun  açlığa karşı mücadelede önemli rol oynayacağı umudu doğdu.
Alman Die Welt gazetesinde yer alan habere göre pamuk tarlaları 500 milyon insanı besleyebilecek kapa-siteye sahip. Ayrıştırmayı yaparak önemli bir başarı sağlayan Teksas A&M Üniversitesi araştırmacılarından Keerti Rathore, dünyada çok sayıda fakir insanın yeterli protein alamadığına dikkati çekerek, bu eksiğin giderilebilmesi için pamuk gibi bir kaynaktan istifade edilmesinin çok iyi olacağını dile getiriyor.
İnsan tüketimine uygun hale getirmek için pamuktan zehirli maddeyi ayrıştırma çalışmaları aslında uzun süredir devam ediyordu. Araştırmacılar 50’li yıllarda da pamukta bir geni ortadan kaldırarak gosipolsüz pamuk üretmeyi başarmış ancak bu, pamuğu böcek ve hastalıklara karşı savunmasız hale getirmişti.
Yeni çalışmadaysa Rathore, zehri sadece pamuğun çekirdeğinde yok etmeyi başardı. Böylece pamuk bitkisi de dış etkenlere karşı savunmasız kalmadı. Bitkinin yapraklarını çiçeğini ve tohumunu analiz eden Rathore ve ekibi, zehirli maddesi yok edilen pamuğu normal çiftlik ortamında yeniden yetiştirdi.
Yetiştirilen bitkilerin gosipol seviyesi de, tarlada yetişen normal pamuk bitkilerinin filizlerinde, yapraklarında ve çiçeklerindeki zehirli madde oranıyla eşit düzeydeydi. Ancak yeni tekniğin uygulandığı pamukların çekirdeklerinde çok düşük seviyede zehirli madde kaldı.

Pamuktan çikolata, ekmek
Pamuktan, gelecek 10 yıl içinde proteinli çikolata, ekmek, kek ve diğer bazı besin maddeleri üretilebilecek. Die Welt’te yer alan haberde Rathore’nin yeni  buluşunun Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun olduğuna, ancak ticari kullanımından önce birçok resmi onayın alınması gerektiğine yer veriliyor.
Pamuk çekirdeğini, sindirim sistemleri gosipolü zararsız hale getirebildiği için, şimdilik sadece sığırlar yiyebiliyor. Ancak bu zehir, diğer hayvanlarda ve insanlarda kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına neden oluyor. Pamuk çekirdeğiyle beslenen tavuklar bir hafta içinde ölebiliyor. (Yaşam Servisi)