Gelecek tasarımcıların işi

Gelecek tasarımcıların işi
Gelecek tasarımcıların işi
alldesign'da ilk günün sonucu: Doğa ile teknoloji bir araya gelebilir...

Uluslararası tasarım buluşması alldesign, alanının ünlü isimlerinin katılımıyla başladı. İlk günün özeti ileri teknolojiyle doğanın pekâlâ bir araya gelebileceğine olan inanç.
22-23 Şubat günlerinde Hilton Exhibition Center’da düzenlenen tasarım buluşması ‘alldesign’ın ilk günü organizatör ve ana sponsorun konuşmalarıyla birlikte büyük bir hevesle ve yeni perspektifler kazandırabilme umudunu paylaşarak başladı. alldesign Danışma Kurulu Başkanı Mikael Varhelyi, başarılı bir projenin kökündeki başarının olgularına indi. alldesign projesinin içinin görülmesini, ‘harika bir takım, uygun atmosfer, cesur ve meraklı müşteriler’ üçlemesini vurgulayarak sağladı.
Ünlü mimar Diego Gronda’nın konuşma yapmaya gelemediği ise Gronda’nın yer aldığı videoyla haberdar edildi. Ayrıca Defne Koz, Marco Susani sayesinde geleceği değiştirebilmenin tasarımcılar için daha kolay olduğuna tanık olduk. İleri teknolojinin doğaya destekçi olabileceği fikri yeni bir dille ifade edildi. Çevreci tasarım düşüncesinin devamında John Hardy, bambu ile binaların ve mobilyaların da ‘organik’ olabileceği fikrini herkese sevdirdi.
Hatta İstanbul ’un bundan ne denli etkilenebileceği de dinleyicilerin soruları arasındaydı. Hardy’nin etnik ve yazlık giyim tarzından dolayı dinleyiciler arasında o anda kendini Bali’de hayal edenlerin olabileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca her konuşmanın ardından gelmesine alışık olduğumuz, espri sevgisini besleyen geleneksel sorular da elbette es geçilmedi. Özgürlükçü ve tasarıma duyarlı bir ekosisteme inanan alldesign, Twitter haberlerinin aktığı ekranları, konuşmalara paralel videoları ve tanıtım videosunda benimsediği tasarım dünyasının rock müzik ilhamıyla bugün de Claude Challe, Darren Aronofsky gibi isimlerin katılımıyla devam edecek.