Gelin acid'e geri dönelim

Müzik ve moda camiasının retro açlığı her on yılda bir dizginlenemez hale geliyor diyebilir miyiz? Görünüşe göre diyebiliyoruz.

Müzik ve moda camiasının retro açlığı her on yılda bir dizginlenemez hale geliyor diyebilir miyiz? Görünüşe göre diyebiliyoruz.
Çünkü son birkaç yıldır geliyor geldi, geri döndü tartışmaları süren 80'ler, artık 2000'lerin ilk yıllarında gerçekten döndü galiba. Hesap çok basit, hangi on yıldaysanız
20 yıl geri gidin, kendi döneminizin retro trendini bulacaksınız. Chemical Brothers da 1999 yılındaki Surrender'dan bu yana uzun sayılabilecek bir zamandır beklenen yeni albümü Come With Us'la bu hesabı yapmış gibi görünüyor. Tüm dünyada müzik basınının ortak görüşü, albümün 80'li yılların acid house dönemini andıran bir havaya sahip olduğu. Kimi parçada tamamen belirginleşen (Galaxy Bounce), kimi parçanın ise yanından bile geçmeyen (Star Guitar) retro etkisini,
İngiliz müzik eleştirmenleri 'Acid Flashback'
başlığıyla açıklamayı tercih ediyor. Haksız da değiller. Bir zamanların pek moda, gülen sarı top suratının temsil ettiği acid akımına gidip gidip geliyoruz albümü dinlerken.
Aynı kimya
The Chemical Brothers'ın retro / acid temalı bir albümle karşımıza çıktığı doğru; elektronik müziğin köşe başlarından birinde durdukları ve tüm camiayı derinden etkileyecek bir trendi işaret ettikleri de. Ama şöyle dönüp bakınca aslında bunun onların tarihinde hiç de yeni bir yaklaşım olmadığını da görüyoruz. Yani 'kimyasal kardeşler' aslında, zaten sahip oldukları bir çizgiyi biraz daha keskinleştiriyor, hepsi bu.
Britanyalı iki DJ, Tom Rowlands ve Ed Simons, 1989'da başladıkları işin adına önce en sevdikleri albüm olan Beastie Boys'un Paul's Boutique'inin prodüktörleri The Dust Brothers derler. Ancak 1995 yılında The Dust Brothers isimlerini geri ister ve ikili The Chemical Brothers adını alır. Rock gruplarıyla ünlenen bir şehirden, Manchester'dan çıkan The Chemical Brothers'ın, elektronik müziği derinden etkileyecek öncü nitelikte işlere imza atmaya başlaması, kulüplerde çalmaktan sıkılıp evlerinin arka odasını stüdyoya çevirmeleriyle başlıyor. Dönemin acid house gruplarının neredeyse tamamından etkilendiklerini söylüyorlar. Bunların arasında Public Enemy, Cabaret Voltaire gibi isimler yanında Kraftwerk gibi elektronik müziğin babaları ve The Smiths gibi gruplar da var.
Zamane sound'u
Aslında The Chemical Brothers bugün bir elektronik müzik markası ve neredeyse tüm elektronik müzik tarihinin özeti gibi her türlü etkiyi bünyesinde taşıyor. 1997'deki Dig Your Own Hole albümünün unutulmaz hit'i Block Rockin Beats de, 1999 albümü Surrender'in iki baba parçası Let Forever Be ve Out Of Control da hep retro izler taşıyan parçalar. Albümü ilk dinlediğinizde edindiğiniz izlenim, zamane sound'uyla yoğrulmuş iyi bir 80'ler acid house albümü olduğu yönünde. Tek fark o dönemin teknoloji harikası şimdinin teneke tıngırtısı lezzetindeki efektlerini ya da tüm zamanların
en kötü müzik aleti olmaya aday elektrobateri
tonlarını duymamanız. Come With Us'ın yarattığı etki, el radyonuzun tiz ve cılız hoparlörlerinden dinlediğiniz eski bir şarkıyı, bir anda dans pistinde binlerce vatlık ses sisteminden duymakla aynı.