Genç baletler büyük finalden burs teklifleriyle döndü

Genç baletler büyük finalden burs teklifleriyle döndü
Genç baletler büyük finalden burs teklifleriyle döndü

FOTOĞRAF: Hüseyin Narin/Al Jazeera Türk

Genç baletler Ekim Deniz Akaslan ve Yılmaz Berkay Günay, prestijli bale yarışması Youth America Grand Prix'nin New York'taki finalinden birden fazla burs teklifiyle döndü. Gençler dilerlerse eğitimlerine dünyanın en önemli bale okullarından Bolşoy Bale'de devam edebilecek...
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri 16 yaşındaki Ekim Deniz Akaslan ve 17’sindeki Yılmaz Berkay Günay’ın ismini geçen ay, dünyanın en prestijli bale yarışması olan Youth America Grand Prix’de yüzlerce balet arasından finale kalmaları üzerine duymuştuk. Kore’den Fransa’ya dünyanın hemen her yerinden bale öğrencilerinin katıldığı yarışmanın Indianapolis’teki ayağında sahne alıp finale kalan gençler geçtiğimiz haftasonu da final aşaması için New York’taydı. Haberler sevindirici: İki genç de sergiledikleri performanslarla jürinin takdirini kazanarak uluslararası arenadaki önemli bale okullarından burs teklifleri aldı. Finalde iki ayrı aşamada iki kere sahneye çıkıp dans eden Deniz Zürih Bale Akademisi, Münih Bale Akademisi, Kanada Ulusal Bale Okulu, Houston Bale Okulu ve Bolşoy Bale’den burs teklifi aldı. Berkay’a ise Bolşoy Bale ve Münih Bale’den burs teklifi geldi. 
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda okuyan gençler bu başarılı sonuçları okulun kısıtlı imkânlarına rağmen aldı. Zira okulun imkânları hayli kısıtlı. Bale öğrencilerinin prova alabilmek için bile yeterli alanları yok, hayli basıklı ve küçük olan salonlarda pek çok bale figürünü tamamlamak mümkün değil. 

Baleyi topun ağzından biz kurtaracağız!


GÖNÜLLERİ BOLŞOY'DAN YANA  
Deniz ve Berkay’ı yarışmalara hazırlayan, İ.Ü. Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nden Gürcü hocaları ‘Mösyö’ Sergo Tereshenko’dan aldığımız bilgiye göre finalde yaklaşık 30 öğrenciye burs verildi. Deniz ve Berkay’a teklif götüren Bolşoy Bale ise ikisi kız, ikisi erkek olmak üzere toplam dört öğrenciye burs önerdi. Her ikisi de ilkokul öncesi çağlarında baleyle tanışmış olan ve dansı büyük bir tutkuyla yaşamlarının orta yerine yerleştiren gençlerin gönlünde, Bolşoy Bale yatıyor. Ama kesin kararlarını hocaları ‘Mösyö’ ile birlikte verecekler. Bu okulu kabul etmeleri durumunda Deniz ve Berkay'ın Bolşoy Bale New York'ta başlayacakları eğitimleri, okulun onaylaması durumunda Rusya'da devam edecek. 

'BALE KARİYERİM DAHA İYİ YERE GİDECEK'
Finale gitmeden önce yaptığımız söyleşide Deniz “Baleyi topun ağzından biz kurtaracağız” diyordu, tatlı bir heyecanla. New York’taki başarısının ardından hissettiklerini ise şöyle özetliyor: “Çok şaşkınım. Artık bu belki Türkiye ’de, bir süre için, yaşayacağım son yazım olacak. Yeni ortamlar tanıyacağım, yeni hocalar, yeni insanlar…Bale kariyerim daha iyi bir yere gidebilecek.”