Genç Cadı: Neslihan Atagül

Genç Cadı: Neslihan Atagül
Genç Cadı: Neslihan Atagül
16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 16 Mayıs Perşembe günü Kızılırmak Sineması'nda düzenlenen törenle sona erdi. Neslihan Atagül, 'Genç Cadı' ödülüne layık görüldü.

16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 16 Mayıs Perşembe günü Kızılırmak Sineması’nda düzenlenen törenle sona erdi.

Töreni Devlet Tiyatroları Basın Sorumlusu ve TRT’deki programlarından tanıdığımız deneyimli bir isim, Güldem Zehra Polat sundu. Ankara ’da hafta boyunca dillerden düşmeyen açılış töreninden görüntülerle başlayan kapanış törenine büyükelçilik temsilcileri, sinemacılar, sivil toplum örgütleri, özel sektör kuruluşları ve sinemaseverler katıldı.

Neslihan Atagül yeni 'genç cadı' seçildi

16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu yıl beşinci kez verdiği 'Genç Cadı Ödülü', Yeşim Ustaoğlu’nun 'Araf' adlı filminin başrol oyuncusu Neslihan Atagül’ün oldu. Festival yönetimi "Küçük yaşta başladığı oyunculuğu geliştirmek için durmaksızın çalışan, yalın oyun gücüyle rollerine derinlik katan, cesur karakterleri başarıyla canlandıran” Neslihan Atagül’ü Genç Cadı ödülüne değer buldu.

Bu ödülü daha önceki yıllarda sırasıyla Elit İşcan, Damla Sönmez, Esme Madra ve Ezgi Mola almıştı. Süpürge’nin beşinci genç cadısı Neslihan Atagül, “Bir kadın olarak böyle bir festivalden ödül almaktan çok mutluyum ve onur duyuyorum" dedi. Bu ödül Türkiye sinemasında genç kadın oyuncuları desteklemek amacıyla düzenleniyor.

FIPRESCI Ödülü 'Montrö Kraliçesi'ne

Gecenin bir diğer ödülü ise Uçan Süpürge’de 2003’ten beri verilmekte olan 'FIPRESCI Ödülü' idi. Tüm dünyada sinema çevrelerinin prestij ödülü kabul ettiği ve kadın filmleri festivalleri arasında sadece Uçan Süpürge’de verilen “FIPRESCI Ödülü” festivalin Her Biri Ayrı Renk bölümünde gösterilen 12 film arasından seçildi. Hırvatistan, Fransa ve Türkiye’den sinema yazarlarının oluşturduğu FIPRESCI Jürisi’nin bu seneki seçimi İzlandalı yönetmen Solveign Anspach’ın yönettiği "Montrö Kraliçesi" adlı film oldu.

Jüri gerekçeli kararında şöyle dedi: “Hayatın acılarını, yalnızlık duygusunu, bir ölümün ardından yaşanan yası oldukça iyimser bir bakış açısıyla anlattığı, özgür ve yaratıcı iki kadın karakter aracılığıyla sinemanın hayat ve neşe kaynağı olabileceğini gösterdiği için Montrö Kraliçesi/Queen of Montrueil” adlı filmi ödüle değer bulduk.”