Genç galeriler bir numara

Genç galeriler bir numara
Genç galeriler bir numara

1 Tophane Galerileri
Outlet, Galeri Non, Pi Artworks, Elipsis, Daire Sanat... Hepsi de genç kadınlar tarafından yönetilen, çoğunlukla genç ve az bilinen sanatçılara mekan olan bu galeriler kentin sanat ortamı için oksijen tüpü vazifesi görüyor. Uğradıkları saldırıdan dolayı teselli niyetine değil, bize enerji kattıkları için birinci sıra onların.

2 Hüseyin Çağlayan
İstanbul Modern, 15 Temmuz 24 Ekim 2010

Modacı olarak İngiltere ’de ünlenen Hüseyin Çağlayan’ın aynı zamanda sıkı bir çağdaş sanatçı olduğunu daha sonraları farkettik. Çağlayan, aslında moda tasarımlarının yer aldığı ama düzenlemesiyle biraz da diğer sanatlara göz kırpan sergisiyle 2010 yılında bomba gibi patladı.

3 Frida Kahlo ve Diego Rivera
Pera Müzesi-23 Aralık 2010

Senenin son büyük sergisi, dünya sanatının en tanınmış isimlerinden biri olan Frida Kahlo’yu, yine yaşadığı dönem Güney Amerika sanatında çok etkili olmuş kocası Diego Rivera’yla birlikte ağırlıyor. Ancak sanat dergilerinden ve filmlerden gördüğümüz bir dünyayı İstanbul’a getiren bir sergi.

4 Kutluğ Ataman
10 Kasım 2010- 6 Mart 2011

Kutluğ Ataman, beklenen retrospektif sergisini İstanbul Modern’de açtı. Ataman’ın toplam uzunluğu saatler süren videolarına ‘şöyle bir’ bakmak mümkün değil. Ama dünya çapında bir sanatçının aktardığı hikayeleri dinlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat bu sergi. Hala sürüyor...

5 Botero
Pera Müzesi, 4 Mayıs -18 Temmuz

Dünya sanatının yaşayan en büyük starlarından biri, Kolombiyalı ressam Botero, sergisinin açılışına yüz kişilik koleksiyoncu ve hayran kitlesiyle birlikte geldi... Şişman kadınların ve adamları uluslararası piyasada kapış kapış satılan sanatçının böyle geniş bir sergiyle İstanbul’a gelmesi kaçırılacak fırsat değildi. Nitekim, Botero’nun sanatsal değeri tartışmaları fazla ilgi çekmedi, herkes koşa koşa bu sergiye gitti.

6 Çarlık Rusyası’ndan Sahneler
4 Kasım 2010, Pera Müzesi

Rus Devlet Müzesi’nden gelen 19. Yüzyıl Rus resminin klasikleri çok az bildiğimiz ustaları tanıma fırsatı verdi. Yaşadıkları çağın, tıpkı ünlü Rus romancıları gibi tanığı olan bu ressamların ustalığı, klasik resmin de tüm güzelliğini ortaya koyuyor. Yılın iç ferahlatıcı sergilerinden biri, 20 Mart’a kadar açık kalacak.

7 Efsane İstanbul
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi 05 Haziran – 26 Eylül 2010

Tam adıyla ‘Bizantion’dan İstanbul’a Bir Başkentin 8000 Yılı’. 2009 Fransa’da Türkiye Yılı’ndan yadigar kalan bir sergi. Sarkozy’nun sakız çiğneyerek gezmesi bizi sinir etmişti ama sergiyi İstanbul’da görünce teskin olduk. Bizans’tan Osmanlı İstanbulu’na, kolay kolay biraya gelmeyecek, göz kamaştırıcı hazineler.

8 İstanbul 1910-2010
Santralistanbul

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteklediği en çok göz dolduran sergilerden biri. Sergiyi hazırlayan İhsan Bilgin’in hastalığı nedeniyle biraz gecikti, kimsenin herşeyi okuyamayacağı kadar büyük ve bol yazılıydı ama olsun. Arkasındaki emek kadar, İstanbul’un planlar ve plansızlıklar arasında ne hale geldiğini gösteren son yılların en iyi mimarlık sergisiydi.

9 Madde-Işık
Borusan Müzikevi, 12 Haziran 9 Ekim 2010

Karanlık dehlizler, sonsuz yansımalar, havada uçuşan pırıltılar... Gezene zaman ve mekan duygusunu şaşırtan hiç alışılmadık bir sergi. Sadece ışık, karanlık ve sesle yapılan enstelasyonlar daha önce benzeri görülmemiş bir tecrübe yaşattı gezenlere. Hiç tartışmasız yılın unutulmaz sergilerinden.

10 Starter
Arter, 8 Mayıs 31 Ekim 2010

Ve İstanbul’un bir sanat merkezi daha oldu. İstiklal Caddesi üzerindeki vitrinde şişip inen yeşil tankı, kimse unutmayacak. Arter adlı bu yeni mekan, ilk sergisini Starter adıyla açtı. Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan 87 çağdaş sanatçının 160’ı aşkın eseri yer aldı. Dünya sanat tarihine geçmiş isimler ve Türkiyeli günceller...

En çok izlenen sergi Sanat mı tartışılır, ama sergi mi sergi hem de en çok ilgi gören sergi: Body Worlds. Gerçek insan bedenlerinden oluşan bu tuhaf serginin İstanbul ayağı Haziran’da açıldı. Giriş ücretli olmasına, hem de pek ucuz olmamasına rağmen, dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da büyük ilgi gördü. Cumhurbaşkanı Gül’ün bile gezdiği sergiyi, altı ayda 250 bin kişi ziyaret etti.