Genç İsa'nın oyun alanı ortaya çıkarıldı...

Genç İsa'nın oyun alanı ortaya çıkarıldı...
Genç İsa'nın oyun alanı ortaya çıkarıldı...
İsrailli arkeologlar, İsa'nın doğum yeri olarak kabul edilen Nasıra şehrinde İsa zamanından kalan ev kalıntılarını bulduklarını açıkladı.


Arkeologlar kalıntıların Yeni Ahit’in yazıldığı dönem ile İsa’nın dönemine ışık tutabileceğini belirtiyor. Ev kalıntıları ve mağaralar, Nasıra’da o zamanlar 50 haneden oluşan 1.6 hektarlık bir alana yayılan bir köyün bulunduğuna işaret ediyor. İsrail Antikçağlar Otoritesi’nden kazı işleri müdürü arkeolog Yardena Alexandre, mağaraların bölgede Roma istilalarından korunmak için mağaralara saklanan az sayıda ve kendi halinde Yahudilerin yaşadığını gösterdiğini söylüyor. Toprak çanak ve çömleklerden oluşan kalıntılar, evin sıradan bir Yahudi ailesine ait olduğunu gösteriyor.
Hıristiyanlıkta sevgiyle anılan önemli bir yere sahip olan Nasıra, Hıristiyan inancına göre meleklerin Meryem’e Tanrı’nın çocuğunu doğuracağını söylediği ve İsa’nın doğup büyüdüğü yer. Alexandre, “Burası İsa’nın ve çevresindekilerin aşina oldukları bir yer olmalı. Genç İsa evin etrafında arkadaşlarıyla oynamış olabilir” diyor. (ap)