Gençler Su Ödülü'nü Ceren kaldırdı

Gençler Su Ödülü'nü Ceren kaldırdı
Gençler Su Ödülü'nü Ceren kaldırdı

18 yaşındaki Dağ, 8 bin 600 projeyi geride bırakmayı başardı.

STOCKHOLM - İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Uluslararası Su Haftası Forumu’nda ‘Gençler Su Ödülü’ yarışmasını Türkiye’den 18 yaşındaki öğrenci Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektrik üreten projesiyle kazandı. Su kaynakları ve temiz içme suyu konularındaki sorunların tartışıldığı forumda 29 ülkeden gençlerin projelerinin katıldığı yarışmalarda ödül kazananlar açıklandı.
Bu yıl 8 bin 600 projenin katıldığı Gençler Su Ödülü yarışmalarında Türkiye’den katılan Ceren Burçak Dağ’ın yağmur suyundan elektrik enerjisi elde eden projesi finale, daha sonra da ilk üçe kaldı. Stockholm, Aelvsjö’deki fuar merkezinde önceki gece düzenlenen törendeyse Dağ’ın projesi birinciliğe değer bulundu.
Dağ, 5 bin dolar değerindeki para ödülüyle su damlası şeklindeki kristal plaketi almaya hak kazandı. Stockholm’deki Gençler Su Ödülü yarışmasına aralarında Türkiye, Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Finlandiya, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya ve Japonya’nın da bulunduğu 29 ülkeden gençler projeleriyle katıldı. (aa)