Gençlik aşısı spermin içindeymiş!

ANKARA - Spermlerdeki bir maddenin yaşlanmayı geciktirdiği ortaya çıktı. Avusturyalı bilim insanları Frank Madeo ve Tobias Eisenberg, spermlerin içinde bulunan spermidin adlı maddenin, bugüne kadar bilindiği gibi sadece hücre gelişimine katkı sağlamadığını, bunun yanı sıra hücrelerin yaşlanmasını da geciktirdiğini buldu.
Araştırma sonuçlarına göre, spermidin maddesi, hücre çekirdiğine ulaştığında, burada çekirdeği ‘gençliğe programlıyor’. Karl Franzens Üniversitesi’nden Madeo ve Eisenberg’in, altı ülkeden 11 üniversitedeki 29 bilim insanıyla koordineli yaptıkları araştırmalarda, insan vücudundaki tüm hücrelerde farklı yoğunlukta bulunan spermidinin, ilerleyen yaşla birlikte azaldığı görüldü.
Araştırma sonuçlarının Alzheimer ya da Parkinson gibi yaşlanma nedeniyle meydana gelen hastalıklara karşı mücadelede çok büyük öneme sahip olabileceği belirtiliyor. Özellikle greyfurt, buğday tohumu ve soya fasulyesinde de yoğun şekilde bulunduğu belirtilen spermidin sadece spermlerde değil, vücuttaki diğer organlarda da görülüyor, ancak ilk kez spermlerden ayrıştırıldığı için spermidin adıyla anılıyor. (aa)