Gençlik dergisi, çocuklara Paris katliamını böyle anlattı

Gençlik dergisi, çocuklara Paris katliamını böyle anlattı
Gençlik dergisi, çocuklara Paris katliamını böyle anlattı
Cuma akşamı Paris'i kana bulayan katliamın ardından Astrapi isimli gençlik dergisi, tüm bu olayların ve takip eden yas havasının ortasında kalan çocuklara neler olduğunu anlatabilmek için özel bir ek hazırladı. Çocukların kafalarındaki muhtemel sorulara olabildiğince açık ve direkt cevaplar veren bir yazının yer aldığı ekte çocuklara, 'korkmayın, onların elde etmek istedikleri de bu' dendi.

RADİKAL - ‘Teröristler bizim evimize de gelecek mi?’ ya da ‘Fransa savaşa mı girdi?’ gibi soruların geçtiğimiz cuma akşamı Paris’te 129 kişinin öldürüldüğü katliamın ardından, çocuklar tarafından sorulmasını oldukça makul olacağını öngören Astrapi isimli gençlik dergisi, Fransa’nın yaşadığı bu kanlı saldırıların nedenini, saldırıları kimin yaptığını ve bundan sonra ne olacağını çocuklara basit ve açık şekilde anlatan bir özel ek hazırladı.

7-11 yaş arası çocuklara yönelik olarak hazırlanan ekte şu an Fransa’yı saran yas havasını yaşayan ancak durumu anlamlandırmakta zorlanan küçükler için katliam olabildiğince basit ve direkt olarak anlatıldı.

‘Anlamana yardımcı olacağız’ diye başlayan dergi eki, bütün anlatımında Fransızca dilinde samimiyet göstergesi olarak kabul edilen ‘tu’ (sen) zamirini kullanmayı tercih etti.

Mashable’da yer alan habere göre Frédéric Benaglia isimli sanatçının illüstrasyonlarına yer verilen ekte, Eyfel Kulesi’nin ağladığı ve çocuklarla el ele tutuştuğu çizimlerle birlikte durumu açıklayan metinlere yer verildi. Gecenin başlangıcını, ‘Nefret dolu adamlar masum insanları öldürmeye karar verdi.’ diyerek anlatan metin, ‘Bu insanlar bu saldırıları uzun zamandır planlıyorlardı’ diyerek devam etti.

‘Savaş silahlarıyla yürüyerek insanları öldürdüler. Bu korkunç şeyi yapan 8 kişi de aynı akşam öldü.’ diyerek çocuklara katliam gecesini anlatan dergi, yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de sorduğu, ‘masum insanlar neden öldürüldü? Teröristler kim? Korkmalı mıyız? Şimdi ne yapacağız?’ gibi soruları da cevapladı.

Yanıtları oldukça karışık ve zor gibi görünen bu soruları yanıtlamak Astrapi için çok da zor olmadı. Terör, radikallik, Fransa’nın Orta Doğu’daki karmaşık ilişkiler arasındaki rolü gibi konuları olabildiğince açık olarak anlatan dergi, çocukların kafasındaki zor sorulara onların anlayabileceği, kısa ve basit cevaplar verdi.

‘Polis şu an araştırmalarına devam ediyor, bu katiller hakkında henüz çok fazla şey bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey onların terörist oldukları; yani fikirlerini kabul ettirebilmek için şiddet uygulayan insanlar. Hatta bunun için ölmeye bile hazırlar.’ diye yazan Astrapi, çocuklara olayın tüm yönlerini anlatıyor.

Çocuklar için hazırlanan ekte, İslam’a inanan ve Müslüman olan insanlarla bu eylemleri gerçekleştirenlerin ortak bir noktası olmadığının altı da önemle çizilmiş; ‘Bu saldırıları düzenleyenler ‘İslamcı Teröristler’, dinleri için hareket ederler ve onu herkesin kabul etmesi için zorlarlar. Bu şiddet yanlısı kişiler, dinlerini barış ve huzur içinde yaşayan Müslümanları yansıtmıyor’

Ek, son olarak çocuklara korkmamaları gerektiğini söyleyerek bitiyor; ‘Bir sokakta ya da tiyatroda gelişigüzel insanları öldüren teröristler insanların korkmalarını istiyorlar. Herkes ‘ben olabilirdim’ diyor. Onların elde etmek istedikleri de bu. Yetişkinler de çok şaşkın. Okulunuzun, evinizin güvenli olduğunu bilin. Şiddete ve bu insanların çılgınlıklarına verilecek en iyi cevap normal hayatınıza devam etmek ve bu fikirleri başkalarına saygı duyarak savunmak.’