Genco Gülan'ın son rolü: Beuys, Warhol, Picasso vd.

Genco Gülan'ın son rolü: Beuys, Warhol, Picasso vd.
Genco Gülan'ın son rolü: Beuys, Warhol, Picasso vd.
Sanatçı Genco Gülan, yeni sergisi 'Kendi Portresi?'nde Warhol'dan Picasso'ya sanat devlerinin kılığında izleyici karşısına çıkıyor.

Genco Gülan, performatif oyunlarına Beuys, Warhol ve Paik gibi sanat devlerini de kattı. Sanatçı, Lucca’da açılan ‘Kendi Portresi?’ başlıklı sergisinde dünyaca ünlü sanatçılardan ilham aldığı pozlarla izleyicinin karşısına çıkıyor. Disiplinler arası çalışmalarıyla tanınan, video, performans, resim, heykel, kolaj gibi alanlarda üreten sanatçı, yeni serisinde Warhol peruğuyla, Frida elbisesiyle veya Jackson Pollock’un damlatma tekniğini kullandığı meşhur fotoğrafının ‘taklidiyle’ görenleri şaşırtıyor.
Günümüzde kimlik kavramının sürekli değişim içinde oluşuna odaklanan Gülan, sanat yazarı ve küratör Marcus Graf’ın ifadesiyle “kimlikle oyun oynuyor, kimlik, kişilik ve onların oluşumuyla ilgili sorular ortaya koyup onları sorgulatıyor”. Bir yandan kendi sanatıyla ilgili kişisel referanslar da veren Gülan, söz konusu portreleri tekrar ortaya koyarken internet sanatından ve yeni medyadan ilham alıyor. İnternet çağına referanslar, söz konusu portrelerin orijinalleri ve Gülan versiyonları karşılaştırılınca ilk göze çarpan fark. Gülan, Warhol’u canlandırırken kadraja bir cep telefonu ekliyor, Jackson Pollock’un stüdyosuna caz çalan bir laptop yerleştiriyor, video sanatının öncüsü Nam June Paik, Gülan versiyonunda bir ekran yerine monitörle poz veriyor, Picasso’nun masasının üzerine bir uzaktan kumanda yerleştiriliyor, Zonaro ise renk paleti yerine bir tablet tutuyor. ‘Kendi Portresi?’ 7 Kasım’a kadar görülebilir.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  caz

  ,

  sanat

  ,

  Oyun

  ,

  Resim

  ,

  Ünlü