Genetik biliminin babası öldü

Genetik biliminin babası öldü
Genetik biliminin babası öldü
Çalışmalarıyla iki kez Nobel Kimya ödülüne layık görülen İngiliz bilim adamı Frederick Sanger, 95 yaşında hayata veda eti.

Çalışmalarıyla iki kez Nobel Kimya ödülüne layık görülen İngiliz bilim insanı Frederick Sanger, 95 yaşında hayata veda eti. Dünyanın en büyük bilim insanlarından ve İngiliz biliminin gerçek kahramanlarından biri olarak kabul edilen biyokimyager Sanger, DNA’nın yapı taşlarının dizinini ortaya çıkan yöntemlerin öncülüğünü yaparak genetik biliminin babası unvanını kazanmıştı.

Nobel ödülünü iki kez kazanan tek İngiliz bilim adamı olan Sanger, aynı zamanda proteinlerin yapısını belirleyen teknikler de geliştirmişti.

İngiltere ’nin Gloucestershire kentinde 1918 yılında doğan Sanger, doktor babasının izinden gitmeye karar vermesine rağmen Cambridge Üniversitesi’nde Biyokimya Bölümü’nden mezun oldu. İlk Nobel ödülünü 1958 yılında proteinlerin kimyasal yapısını ortaya çıkaran teknikler geliştirerek kazandı. Proteinleri oluşturan amino asitleri inceleyen Sanger, insülin hormonunun hangi amino asitlerden meydana geldiğini keşfetti.

Daha sonra DNA ile ilgilenmeye başlayan Sanger, bir virüsün genom dizisini ortaya çıkarmayı başardı. Kendi adını taşıyan dizi ile 1980’de ikinci kez Nobel ödülüne layık görüldü.

Sanger, 65 yaşına kadar çalışmaya devam etmiş, daha sonra çok sevdiği bahçesine daha fazla vakit ayırmak için emekli olmuştu.