Genetik biliminin babası veda etti

Genetik biliminin babası veda etti
Genetik biliminin babası veda etti

İki kez Nobel Kimya ödülüne layık görülen İngiliz bilim insanı Frederick Sanger, 95’inde hayata veda eti. Dünyanın en büyük bilim insanlarından ve İngiliz biliminin gerçek kahramanlarından biri olarak kabul edilen biyokimyager Sanger, DNA’nın yapı taşlarının dizinini ortaya çıkaran yöntemlerin öncülüğünü yaparak genetik biliminin babası unvanını kazanmıştı.
Nobel ödülünü iki kez kazanan tek İngiliz bilim adamı olan Sanger, proteinlerin yapısını belirleyen teknikler de geliştirmişti. 1918’de Gloucestershire’da doğan Sanger, doktor babasının izinden gitmeye karar vermesine rağmen Cambridge Üniversitesi’nde Biyokimya Bölümü’nden mezun oldu.
İlk Nobel’ini 1958’de proteinlerin kimyasal yapısını ortaya çıkaran teknikler geliştirerek kazandı. Proteinleri oluşturan amino asitleri inceleyen Sanger, insülin hormonunun hangi amino asitlerden meydana geldiğini keşfetti. Sanger daha sonra bir virüsün genom dizisini ortaya çıkarmayı başardı. Kendi adını taşıyan dizi ile 1980’de ikinci kez Nobel aldı. Sanger, 65’ine kadar çalışmaya devam etmiş, daha sonra bahçesine daha fazla vakit ayırmak için emekli olmuştu.


  ETİKETLER:

  Nobel

  ,

  Doktor

  ,

  Kimya

  ,

  DNA

  ,

  Bilim

  ,

  emekli

  ,

  kimyasal

  ,

  dizi

  ,

  bilim adamı