George Duke hayatını kaybetti

George Duke hayatını kaybetti
George Duke hayatını kaybetti
ABD'li efsanevi caz piyanisti ve klavye virtüözü George Duke, 67 yaşında yaşamını yitirdi.

LOS ANGELES - Kariyeri boyunca Jean-Luc Ponty, Frank Zappa, Miles Davis, Stanley Clarke ve Billy Cobham gibi efsanelerle çalışan, 70'ler ve 80'lerde fusion ve R&B tarzlarında döneminin ses getiren işlerine imza atan klavyeci ve piyanist George Duke, yaşamını sürdürdüğü Los Angeles'ta hayatını kaybetti. 

Ardında sayısız albüm ve beste bırakan Duke, özellikle 70'li yıllarda 'Frank Zappa and The Mothers of Invention' grubu ile yaptığı çalışmalarla adını duyurmuştu. 1967'den bu yana pek çok önemli müzisyenle kült olmuş albümlere imza atan Duke, 80'lerin ortasında yapımcılık da yapmaya başlamıştı. 

St. John hastanesinde yaşamını yitiren George Duke'ün ölüm haberini kendisinin 'Motown' yıllarından arkadaşı Scherrie Payne 'Motown Alumni Association' aracılığıyla verirken, efsanevi klavyecinin ölümüyle ilgili detaylar henüz açıklanmadı. 

Henüz 16 Temmuz'da eşinin ölümünün birinci yıldönümünde 'Dreamweaver' adıyla bir albüm piyasaya süren ve çalışmasını eşi Corine'e adayan George Duke'ün Rasheed ve John isminde iki erkek çocuğu bulunuyordu.


    ETİKETLER:

    Erkek