Geyşaların gizemli dünyasının içinde...

Geyşaların gizemli dünyasının içinde...
Geyşaların gizemli dünyasının içinde...

Fotoğraflar: Lucas Vallecillos

İspanyol fotoğrafçı Lucas Vallecillos geyşaların özel dünyasına girdi. Vallecillos geyşa olmak üzere sıkı bir eğitimden geçen genç Japon kadınları izleyip fotoğrafladı...

RADİKAL - Japonya’nın 400 yıllık Geyşa kültürü batının gözünde her daim merak konusu olmuştur. Sıklıkla seks işçiliğiyle karıştırılan geyşalık; özel kostüm ve makyaja bürünen kadınların, zengin ve güçlü erkeklere yeteneklerini sergileyip onları eğlendirmelerini içeriyor.
İspanyol fotoğrafçı Lucas Vallecillos geyşaların özel dünyasına giren son isim oldu. Vallecillos, modern Japonya’da geyşalık geleneğini bir meslek olarak sürdüren kadınların ‘şova’ -ya da işe- hazırlık süreçlerini ve sonrasında çay odalarında müşterileriyle vakit geçirmelerini izleyip fotoğrafladı.
Genç kadınlar, yaşayacakları ve bir Okasan’dan (anne) geyşa olmayı öğrencekleri bir geyşa evine (Okiya) kabul edildikten sonra Maiko olarak yıllarca eğitim alıyor. Bir Maiko’nun tam anlamıyla geyşa yani ‘Geiko’ olabilmesi için müzik ve dans eğitimi alması, müşterilerle bir sohbeti nasıl sürdürebileceğini, enstrüman çalmayı, mükemmel servis yapmayı öğrenmeleri ve tüm bunları yaparken ağırbaşlılıklarındamn ve zerafetlerinden bir şey kaybetmeden davranmaları gerekiyor.
Eğitimin başında genç kadınların Okiya’da gece-gündüz ev işi yapması bekleniyor. Geyşa adayları kaldıkları evde birbirleriyle ve kıdemli bir geiko ile aynı odayı paylaşıyor. Geyşa adaylarının kıdemli geiko’nun giyinip kuşanmasına yardımcı olması, ona saygı göstermesi ve geiko eve girdiğinde diz çökmeleri gerekiyor.
Geyşa eğitimine dahil olan kadınların hatırı sayılır bir kısmı bu zorlu koşullarda pes edip evden ayrılıyor.
The National Post’ta Maiko’ların hayatına dair bir yazıda Kyoto’nun geyşa bölgelerinden Miyagawacho’dan bahsediliyordu: “Eğitim çerçevesinde kızlar gün boyu evde ve dışarıda iş görüyor. Güne rutin selamlaşmalarla başlanıyor. Diğer geyşaların kıyafetlerini giymelerine yardımcı oluyor ve yemeklerde arka plandaki işleri görüyorlar. Ayrıca her gün dans ve taiko davulları gibi müzik aletleri çalma dersleri alıyorlar. Gözlemlediğimiz iki öğrenci, akıllı telefonlarıyla iletişim kurma hakları olmadığı, eğitmenleriyle iletişim kurmakta zorlandıkları ama hepsinden öte ailelerinden uzak kalmaya dayanamadıkları için eğitimi terk etti.”
Geyşa adayları nasıl oturmalarını da özel bir eğitimle öğreniyor. Zira geyşalar müşterileri eğlendirirken ‘seiza’ adı verilen, ayaklarını altlarına kıvırdıkları pozisyonda oturuyor.