Gezi direnişinden Berfo Ana'ya...

Gezi direnişinden Berfo Ana'ya...
Gezi direnişinden Berfo Ana'ya...
5-20 Nisan tarihlerinde Akbank'ın sponsorluğunda düzenlenecek 33 İstanbul Film Festivali'nin 'Türkiye Sineması: Belgeseller' bölümünde Gezi direnişinden 33 yılda kayıp oğluna kavuşamadan hayata veda eden Berfo Ana'ya farklı meselelere eğilen 13 belgesel yer alıyor.

Dileğim Barış Olsun
Kıvılcım Akay’ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı Dileğim Barış Olsun, otuz yıldır süregelen savaşın en büyük mağdurları çocuklar ve annelerin yaşadıkları üzerinden barışın gelmeyeceğini düşünen karamsarlara bir umut ışığı oluyor. 2014 yapımı olan film boyunca Diyarbakır, Lice, Ergani, Cizre, Mardin, Nusaybin, Kızıltepe ve Varto’dan on çocuk ve üç annenin barışı nasıl da büyük bir özlem ve umutla bekledikleri anlatılıyor.

Saklı Dil
Yönetmenliğini Kenan Özer’in yaptığı, senaryosunun Yeşin Aydemir’e ait olduğu Saklı Dil’de Anadolu’nun her yerinde Alevilere yönelik baskı ve sindirme politikalarından payına düşeni alan Balıkesirli Çepni Alevilerinin baskılar sonucu yarattıkları, yüzyıllardır gizledikleri, şifreli dillerinin hikâyesi izleyicilerle buluşuyor.

Diyar
Diyar, İstanbul ’da oturan bir yoga eğitmeni Devrim’in, göç, çocuk ölümleri, cinayet ve reddedilme gibi travmaların gelecek kuşaklar üzerindeki etkilerini araştıran bir terapi çalışmasına katılmasıyla değişen hayatına odaklanıyor. Yönetmen ve senaristliğini Devrim Akkaya’nın üstlendiği filmde Devrim, 1915’te evlat edinilmiş olan Ermeni büyük dedesinin mezarının kimsesizler mezarlığında bilinmeyen bir yerde olduğunu öğrenmesi üzerine olaylar gelişir.

Türkiye ’de Caz
Yönetmen, senaristlik, görüntü yönetmenliği, kurgusu ve yapımcılığını Batu Akyol’un üstlendiği Türkiye´de Caz belgeselinde caz müziğinin ve müzisyenlerinin Türkiye’deki durumu, gelişim evreleri ve etkileşimleri Türkiye’nin tarihiyle paralel olarak inceleniyor. 2011’de başlayan ve sözlü tarih çalışmasına dayanan belgesel, yaklaşık 50 kişi ile yapılan röportajlardan sonucu ortaya çıktı.

33 Yıllık Direniş-Berfo Ana
Belgeselde yönetmen Veysi Altay’ı, senaryo, görüntü yönetmenliği, kurgu ve yapımda da görüyoruz. 2013 yapımı belgeselde oğlu Cemil Kırbayır’ın 1980 darbesinde alındığı gözaltında kaybedilmesi ardından, otuz üç yıl boyunca arayışına devam eden Berfo Ana’nın verdiği mücadele anlatılıyor.

Külkedisi Değiliz!
Yönetmen koltuğu dışında senaryonun da Emel Çelebi’ye ait olduğu Külkedisi Değiliz! belgeselinde ise yıllarca hiçbir sosyal güvencesi olmadan çalışan, iş kazası geçiren, sakat kalan, hatta cam silerken düşüp hayatını kaybeden ev işçilerinin sendikalaşma mücadelesine tanıklık ediliyor. Film, yine Emel Çelebi’nin 2006’da çektiği Gündelikçi adlı bir diğer belgeselin de devamı niteliğinde…

Olağan Haller
Belgeselde, Dersim’in küçük bir yerleşim yerinde doğmuş olan yönetmen Özgür Fındık’ın, çocukluğundan beri dinlediği işkence, zulüm, direniş, katliam, sürgün hikâyelerinden yola çıkılıyor. Senaryosunun da Özgür Fındık’a ait olduğu belgeselde, sistemli bir asimilasyon politikasına maruz kalan Aleviler ve bu politikalar çerçevesinde iki-üç bin Alevi çocuğun ailelerinden alınıp yatılı imam hatip okullarına götürülmesi sürecine tanık oluyoruz.

O İklimde Kalırdı Acılar
Yönetmenliğini Zeynel Koç ve Cenk Örtülü’nün üstlendiği O İklimde Kalırdı Acılar’da, toplu mezarlarda yakınlarının kemiklerini arayan insanları fotoğraflayan belgesel fotoğrafçısı Selim’i izliyoruz. Devletin toplu mezarları kepçelerle, iş makineleriyle açıp kayıp yakınlarına bir travma daha yaşattığını gördükçe, Selim Kürt coğrafyasındaki adaleti sorgulamaya başlar.

Tepecik Hayal Okulu
Belgesel, sevenlerini Ahmet Uluçay’ın düş ile gerçek arasında gidip gelen yaşamına paralel biçimde hastane koridorlarının yarı karanlığından köye, çocukluğa, düşlere, bir sinema tutkununun dünyasına taşıyor. Yönetmenliği ve senaryosunu Güliz Sağlam’ın üstlendiği belgesele, bundan on iki yıl önce beynindeki tümörle tanışan ve ilk ameliyatını olan Ahmet Uluçay’ın birbirinden özgü ve yaratıcı kısa filmleri de eşlik edecek. Ahmet Uluçay, tek uzun metraj filmi olan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’la tanınmış ve büyük başarı yakalamıştı.

Negri İle İstanbul’da
Yönetmen ve senaristliğini Burak Serbes’in üstlendiği Negri İle İstanbul’da belgeselinde sistemi tanımlayan, eleştiren ama her şeyden önemlisi bu konuda alternatif çözümler üreten dünyaca ünlü filozof Antonio Negri, İstanbul’dan yola çıkarak metropol kargaşasını, bireyi, filozofun kimliğini, Marx’ı, isyanı, aşkı ve daha insani bir dünyanın hangi koşullarda mümkün olabileceğini anlatıyor.

Fırtına Emine
Belgesel, 85 yaşındaki Emine Danış’ın, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde, ondan başka kimselerin yaşamadığı Çinçiva köyünde, büyükbaş hayvanları için tek başına verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor. Yönetmenliği ve senaryosunun Özay Şahin’e ait olduğu 2014 yapımı belgeselde, hayatını evlatları gibi gördüğü ineklerine adayan Emine Danış’ın hayatına tanıklık ediyoruz.

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek...
Yönetmenliğini Reyan Tuvi’nin yaptığı Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek... belgeseli, Türkiye tarihinin en görkemli sivil ayaklanmalarından birine, Gezi Direnişi’ne odaklanıyor. Film bu toprakların mozaiğini oluşturan ve Gezi’de yerini alan farklı yaşam tarzlarına ve ideolojilere sahip karakterlerin, kaderlerini değiştirme içgüdüsüyle, yeryüzünü nasıl hayal ediyorlarsa Gezi’de de öyle bir dünya kurmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Uzak
Senarist-yönetmen Ahmet Yurtkul’un 2013 yapımı belgeseli Uzak’ta Türkiye-Suriye sınırında, Öncüpınar Mülteci Kampı’nda yaşayan beş Suriyeli bize, savaşın vahşetini, bir an önce ülkelerine geri dönme umutlarını ve giderek belirsizleşen geleceklerine dair kaygılarını anlatıyor. Film, kamp gerçeğini beş kişi üzerinden iç içe geçmiş hikâyelerle anlatırken, medyaya sadece istatistikî bilgi olarak yansıyan bu insanların dünyasına girmeye çalışıyor.

Biletler...
Yerli belgesellerin biletleri sadece 6 TL’den satılıyor. Biletler Biletix satış noktaları ve Atlas ile Rexx sinemalarında açılan ana gişelerde...
Web sitesi: film.iksv.org
facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/istfilmfest
#istfilmfest14