Gezi Parkı esnafı Topçu Kışlası'nı istemiyor

Gezi Parkı esnafı Topçu Kışlası'nı istemiyor
Gezi Parkı esnafı Topçu Kışlası'nı istemiyor
Büyükşehir Belediyesi'nin yayalaştırma projesi için tahliye etmeye çalıştığı kiracılar 'Kışladan vazgeçilsin' dedi
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi' kapsamında tahliye etmek istediği Taksim Gezi Parkı esnafı bir basın açıklaması yaparak Topçu Kışlası projesini protesto etti.

İBB Emlak Müdürlüğü'nün kiracısı olan dükkan işletmecilerine 2011'den itibaren yapılan tebliğlerde sözleşmelerinin bir daha yenilenmeyeceği ve bundan böyle kiralarını 'işgaliye' olarak verecekleri belirtilmişti.

Dükkan işletmecileri Gezi Parkı'nda yaptıkları basın açıklamalarında 'Biz Taksim Gezi dükkanları esnaf ve işletmecileri olarak vergi ve kira veren, yüzlerce işçi çalıştıran, büyük maddi yatırımları olan işletmeleriz. İstanbul halkının yeşil alanı ve buluşma noktası olan Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nın korunmasının, Topçu Kışlası projesinden vazgeçilmesinin İstanbul için hayati önem taşıdığına inanıyoruz' dedi.

‘PROJE GÜNDEME GELDİKTEN SONRA BAKIM ÇALIYMALARI DURDU’
Taksim projesinin Büyükşehir Belediyesi'nin gündemine geldikten sonra Taksim ve Gezi Parkı'ndaki yenileme ve bakım çalışmaları durdurulduğundan şikayet eden esnaf, 'Parktaki çoğu asırlık 550 ağacın sulanması ve bakımı yapılmıyor. Esnafa masa ve levha düzenlemesi yapılmadı, meydanın her akşam yıkanması bırakıldı,
çöplerin toplanması bile özensizleşti. Böylece Taksim ve Gezi Parkı'nın kötü görünmesi amaçlandı, Topçu Kışlası için kamuoyu desteği sağlanmaya çalışıldı'' diyerek bir yıldır Büyükşehir Belediyesi'nin randevu taleplerine cevap vermediğini belirtti.