Gezici Festival'de savaşın kalıntıları

Gezici Festival'de savaşın kalıntıları
Gezici Festival'de savaşın kalıntıları
Bu yıl 30 Kasım- 10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek gezici festival iki özel bölümüyle savaşla büyüyen çocuklara ve faşizmin günümüzdeki kalıntılarına bakıyor. 'Savaşla Büyümek' bölümünde Afrikalı bir çocuk askerin ve Irak'ta savaş sonrası yetim kalan çocukların hikâyeleri anlatılıyor. Yönetmeni Peter Ohlendorf'un katılımıyla gerçekleşecek...

Bu yıl 30 Kasım- 10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek gezici festival iki özel bölümüyle savaşla büyüyen çocuklara ve faşizmin günümüzdeki kalıntılarına bakıyor. ‘Savaşla Büyümek’ bölümünde Afrikalı bir çocuk askerin ve Irak’ta savaş sonrası yetim kalan çocukların hikâyeleri anlatılıyor. Yönetmeni Peter Ohlendorf’un katılımıyla gerçekleşecek ‘Kan Akmalı– Gizlice Nazilerin Arasında’ filminin özel gösteriminde ise Neo-Nazi kültürünün günümüzdeki yansımaları ele alınacak. Filmin Ankara gösteriminde seyircilerle buluşacak olan Ohlendorf yedi yıl boyunca Avrupa ’nın çeşitli şehirlerindeki Ne-Nazi konserlerinde gizli çekim yapan bir gazetecinin adımlarını yeniden izliyor ve konser mekânlarıyla çekim kayıtlarını bu belgeselde bir araya getiriyor.
Montreal’li sinemacı Kim Nguyen ise ilk gösterimi Berlin’de gerçekleşen ‘Savaş Cadısı’nda Afrika’daki çocuk askerlere, 14 yaşında bir kız çocuğunun gözlerinden bakıyor.
Iraklı iki kardeş Atia ve Mohamed Jabarah Al Daradji’nin yönettikleri belgesel ‘Annemin Kollarında’, Bağdat’ın en tehlikeli mahallesindeki bir yetimhanede yaşayan 32 çocuğu takip ediyor.
Festival 30 Kasım’da Ankara’dan başlayacak, 7-10 Aralık tarihleri arasında ise Sinop’a konuk olacak.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Ankara

  ,

  Afrika

  ,

  Nazi

  ,

  Çocuk

  ,

  Kız

  ,

  Avrupa

  ,

  Bağdat

  ,

  Konser

  ,

  Aralık