Gezici'de 'İllegal' karar

Gezici'de 'İllegal' karar
Gezici'de 'İllegal' karar

Yönetmenliğini Olivier Masset-Depasse ın yaptığı İllegal , Artvin in galibi oldu. Ödül töreninin sunucusu Radikal muhabiri Bahar Çuhadar dı . FOTOĞRAF: AKIN DİNLER

Altın Boğa ödülü 'İllegal' filmine giderken, sinema yazarlarının seçimi 'Bibliyotek Pascal' oldu

16. Gezici Festival’de kazanan filmler belli oldu. 14 ülkeden 9 filmin yarİştİğİ festivalde Olivier Masset-Depasse’İn yönettiği ‘İllegal’, Altİn Boğa Ödülü’nü aldİ. ‘Chongqing’de Hüzün’, Gümüş Boğa Ödülü’nü alİrken, Tayfun Pirselimoğlu’nun ‘Saç’ filmi Özel Mansiyon aldİ. SİYAD Ödülü Bibliyotek Pascal’a verildi.
Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlİğİ, Artvin Valiliği, Ordu Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin katkİlarİyla düzenlediği 16. Gezici Festival’in ödül töreni önceki akşam Artvin’de yapİldİ. Ahmet Hamdi Tanpİnar Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenin sunuculuğunu Radikal muhabiri Bahar Çuhadar yaptı. 

10 bin euro kazandı
Yarİşmada ana jüri, Cannes Film Festivali, Yönetmenlerin Onbeş Günü Bölümü’nün seçici kurulu üyelerinden Gaëlle Vidalie, Belçikalİ yapİmcİ, yönetmen ve oyuncu Marion Hänsel, Norveçli sinema yazarİ Nils Vermund Gjerstad ve Türkiyeli yönetmen Derviş Zaim’den oluşuyordu. Brinci olan Olivier Masset-Depasse’İn yönettiği İllegal’e 10 bin euro değerindeki para ödülü de verildi. 

Oscar adayları
Belçika’nİn 2011 Oscar adayİ olan İllegal Olivier Masset-Depasse’İn ikinci kurmaca uzun filmi. Belçika, Lüksemburg ve Fransa ortak yapİmİ olan film, Rusya’dan kaçİp geldiği Belçika’da 14 yaşİndaki oğluyla yeni bir hayat kurmaya çalİşan ve burada illegal yollarla yaşayan Tania’nİn hikâyesi üzerinden seyirciyi mültecilerin yaşadİklarİ zulümle yüzleştiriyor. Jüri, Çinli yönetmen Wang Xiaoshuai’nin yönettiği Chongqing’de Hüzün’e Gümüş Boğa Ödülü’nü verirken, Jüri Özel Ödülü ise Tayfun Pirselimoğlu’nun ‘Saç’ isimli filminin oldu.
Fatih Özgüven, şenay Aydemir ve Nil Kural’dan oluşan Sinema Yazarlarİ Derneği (SİYAD) Jürisi’nin ödülü ise Szabolcs Hajdu’nun Macaristan’İn 2011 Oscar adayİ da olan Bibliyotek Pascal’a verildi. Gezici festivalin son durağı ise 20 Aralİk’a kadar Ordu.