Gezi'de şiddet hafızası üzerine müze olmaz

Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası’nın yeniden inşası ve içine kent müzesi yapılmasına bir tepki de Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nden geldi.
Yeniden inşası öngörülen Topçu Kışlası’na Başbakan Erdoğan , önce AVM ve rezidans yapılacağını söylemişti; Gezi Direnişi’nin ardından ise kent müzesi yapılabileceğini belirtti.
Bianet’in haberine göre Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nin, ‘Ne kışla, ne müze, ne de başka bir bina, sadece park istiyoruz’ başlıklı açıklamasında halkın serbestçe kullandığı Gezi Parkı’nın yok edilmesine izin verilmemesi gerektiği belirtildi.
“Kent müzeleri kentin farklı unsurlarını bağlayan sağlam bir halattır” denen açıklamada, ‘ İstanbul Kent Müzesi’nin Taksim’de gerçekleşen saldırı ve şiddet hafızası üzerine oturtulmaya çalışılması kınandı.
Açıklamada şöyle denildi: “Kent müzeleri paylaşımcı, demokratik , katılımcı olur. Kent müzelerinin en önemli özelliklerinden birisi de geçmişi koruyarak aktarması, bugünün şahitliğini yapması, yaşadığımız çevrenin bugünü ve geleceği için alternatif senaryolar sunabilmesi, kentsel gündemlerin tartışmaların merkezinde olması, eleştirel olabilmesidir.”