Gezi'nin belleği nasıl saklanmalı?

Gezi'nin belleği nasıl saklanmalı?
Gezi'nin belleği nasıl saklanmalı?
26-27 Haziran'da SALT Galata'da düzenlenecek 'Farklı Kaydet: Toplumsal Bellek' sempozyumunda dijital olarak yaratılmış içeriğin korunması ve belleğe alınması konuları incelenecek.

Gezi direnişi süresince tartışılanlar arasında, tecrübe edilen olay, duygu, kazanç ve kayıpların nasıl hayatta tutulacağı konusu da yer aldı. Kayıt altına alınanlar, çok çeşitli mecralarda sunuldu, depolanmaya çalışıldı. Ancak şimdiye dek, hızla büyümekte olan bu arşivin ne eleştirisi yapılabildi ne de teknolojik imkânlarla derlenmiş bütünlüklü bir içerik yaratılabildi.
Bu çerçevede düzenlenen ‘Farklı Kaydet: Toplumsal Bellek’ sempozyumu, yazılım sanatı, arşivleme ve medya arkeolojisi alanından üç sanatçı, bir küratör ve bir akademisyeni bir araya getiriyor. Burak Arıkan, Joasia Krysia, Nicolas Malevé, Ali Miharbi, Jussi Parikka’nın katılacağı sempozyumda, teknolojinin dilini kullanan sanatsal pratiklerin yanı sıra, dijital olarak yaratılmış içeriğin korunması ve belleğe alınması konuları incelenecek. Ayrıca, olay anlarında arşivleme, kriz zamanı algoritmik küratörlük, eleştirel kolektif zeka ve bir düşünce aracı olarak teknolojik dil meseleleri tartışmaya açılacak.
‘Farklı Kaydet: Toplumsal Bellek’, Burak Arıkan ve Jussi Parikka tarafından, SALT’ın birliği ve Winchester School of Art’ın desteğiyle gerçekleştiriliyor. http://burak-arikan.com/farklikaydet-toplumsalbellek/