Gezi'ye Ahmet Kaya'lı selam!

Gezi'ye Ahmet Kaya'lı selam!
Gezi'ye Ahmet Kaya'lı selam!
Rock'n Coke'un ikinci gününde Büyük Ev Ablukada, maNga, Editors, Duman, Hurts ve Arctic Monkeys sahnedeydi. İşte günün özeti...
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi
ELİF EKİNCİ / Arşivi

Türkiye ’nin en önemli açıkhava festivallerinden biri olan Rock ’n Coke, ikinci gününde 50 bine yakın müzikseveri Hezarfen Havaalanı’na kurulan rock kasabasında ağırladı. Güne Tarık Mengüç sürpriziyle başlayan festivalcilerin coşkusunu, ilerleyen saatlerde sahne alan Büyük Ev Ablukada arttırdı. Grup, şair Enver Gökçe’nin 1960’ta polis kurşunuyla yaşamını yitiren Turan Emeksiz’e ithafen kaleme aldığı ve vaktiyle Ahmet Kaya’nın seslendirdiği ‘Katlime Ferman’ı coverlayarak şarkıyı Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenlere adadı. Bu sırada seyircilerden ‘Her yer Taksim, her yer direniş ’ sloganları yükseldi.
Günün bir diğer önemli performansı Manga’nın ardından sahne alan Editors’ındı. Daha once de Rock’n Coke’ta sahne alan grup, izleyicilere mesafeli bir duruşa sahip olmasına rağmen, eğlendirmeyi iyi bildi. Sonra Duman sahne aldı. Yine Gezi’den duymaya alışık olduğumuz sloganlarla sahneye çıkan grup, açılışı ‘biberine gazına’ sözlerine sahip ‘Eyvallah’ şarkısıyla yaptı. Ardından ‘Özgürlüğün Ülkesi’, ‘ İstanbul ’, ‘Ah Eğleniyor’, ‘Seni Kendime Sakladım’, ‘Her Şeyi Yak’ parçalarıyla devamını getirdi. Kapanışını ise ‘adalı’ konuklar Hurts ve Arctic Monkeys yaptı.