Gezi'ye yakışır imza günü

Gezi'ye yakışır imza günü
Gezi'ye yakışır imza günü
Gazeteci-yazar Ali Ekber Ertürk'ün Gezi olaylarını konu alan "Güneşin Evlatları-Bir Direniş Efsanesi" adlı kitabı için ilk imza günü Ankara'nın çapulcusu en bol semtlerinden Tuzluçayır'da gerçekleşti.

ANKARA - Gazeteci-yazar Ali Ekber Ertürk’ün Gezi olaylarını konu alan “Güneşin Evlatları-Bir Direniş Efsanesi” adlı kitabı için ilk imza gününü ‘Gezi ruhu’na en uygun yerde; Ankara’nın çapulcusu en bol semtlerinden Tuzluçayır’daki eylem çadırlarında gerçekleşti. Tuzluçayır Meydanı’nda düzenlenen imza gününde, Gezi olayları üzerine söyleşi de yapan Ertürk, daha sonra kitabını imzaladı. İmza gününe, semt halkını yanı sıra Çarşı Grubu ve Antikapitalist Müslümanlar Derneği üyeleri de katıldı.

“Güneşin Evlatları-Bir Direniş Efsanesi”nin önsözünü Gezi Parkı ve Lice olaylarında hayatını kaybeden gençlerin anneleri tarafından yazıldı. Kitapta, ‘eğlendiren gezi’ ve ‘duygulandıran gezi’ bölümleriyle direnişin komik, eğlenceli, dramatik, duygusal anları, sloganları, pankartları derlendi. Kitabın sonunda ise görsel öğelere yer verildi. Direnişe yönelik ‘karaproganda’ bölümünde de gerek iktidar kanadının bu yöndeki söylemleri gerekse bazı sanatçı, sporcu ve akademisyenlerin azınlıklara yönelik hakaretleri ayrı bir bölümde irdelendi. Kitapta gerek direnişe aktif olarak katılan gerekse aktif olarak katılmayan uzmanlardan görüşler alındı. Eylemlere yönelik “çevresel boyutu’ başlığında AKUT Kurucusu Nasuh Mahruki, “ötekileştirilmiş boyut’ başlığında aktivist Transeksüel Asya Elmas, “ siyasi boyut’ başlığında Milletvekili Sırrı Süreyya Önder kitapta değerlendirmelerde bulunurken, “ilahiyatçı bakış’ başlığıyla Antikapitalist Müslüman İhsan Eliaçık, türbanlı eylemci Fatma Budak’dan, ‘direnişe felsefik yaklaşım’ başlığıyla Ahmet İnam’dan, ‘sosyolojik yaklaşım’ başlığıyla ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şen’den, “ medya boyutu’ başlığında ise Hayat TV Koordinatörü Mustafa Kara’dan kitaba özel değerlendirmeler alındı.