'Gidip özgürlüğünüzü alın!'

'Gidip özgürlüğünüzü alın!'
'Gidip özgürlüğünüzü alın!'

Fotoğraf: Muhsin Akgün

Rock'n Coke'un kapanış gecesinde, İstanbul'a "Gidip özgürlüğünüzü alın, siz bunu hak ediyorsunuz!" diye seslenen Jamiroquai'ın ardından The Prodigy sahnedeydi. Grup, hem festivalin hem de 2013 yazının en iyi performanslarından birini sergiledi.
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Rock’n Coke 2013, kapanışı, bu yazın belki en iyi iki konseriyle yaptı. Festival sahnesi art arda Jamiroquai ve The Prodigy’yi ağırladı. Teoman’ın sahneye geç çıkması sebebiyle konser başlama saatlerinde biraz sarkma oldu; 22.30’da sahneye çıkması beklenen Jamiroquai 23.00’te sahnedeydi. Jay Kay, ortamı The Prodigy için ısıtmaya çalıştı. Ancak ne kadar başarılı olduğu tartışılır. Hezarfen Havaalanı’nın kendine has bir iklimi var: Gündüzleri sıcak mı yoksa soğuk mu olsa karar veremiyor; geceleri ise son derece kararlı: Ayaz var. Jay Kay’in seyirciyi ısıtamaması mecazi anlamda da geçerli aslında. Çünkü iki grup pek de aynı telden çalmıyor, malum.
Konseri ‘Alright’ ile açan Jay Kay, ‘Use the Force’, ‘High Times’ ve ‘Virtual Insanity’ ile devam etti. İlerleyen dakikalarda ‘Cosmic Girl’ ve ‘Love Foolosophy’ gibi hitlerini çalmayı da ihmal etmedi. Ve konseri ‘Deeper Underground’ ile bitirdi. Kalabalığa bir de mesajı vardı Jamiryo’nun: “Gidip özgürlüğünüzü alın İstanbul . Siz bunu hak ediyorsunuz!”
Jamiroquai’ın ardından sahneye çıkan The Prodigy ise hem festivalin hem de 2013 yazının en iyi performanslarından birini sergiledi. Konseri ‘Voodoo People’ ile açan grup, ‘Breath’, ‘Omen’, ‘Firestarter’ gibi sevilen şarkılarını peş peşe söyledi. Konseri ‘Invaders Must Die’ ve ‘Smack My Bitch Up’la kapatan grup, ‘Take Me to the Hospital’ ile bis için sahneye geri döndü. Konser boyunca, sahneden yükselip alana yayılan enerji neredeyse gözle görülür seviyedeydi. 40’lı yaşlarında birtakım adamlar, bir pazar gecesi, saat 02.00’de, yaklaşık 50 bin kişiyi hep birlikte zıplatabilecek kadar güçlü bir enerji yayıyordu sahneden. Sadece bunun için bile görülmeliydi bu konser. Kaçıranlara, hiç tereddütsüz, üzülmelerini tavsiye ederim. 

EVE DÖNÜŞ ÇİLESİ

Rock’n Coke 2013 sona erdi, ancak ulaşım çilesi bu yıl da bitmedi. Festivalin en büyük handikaplarından biri, bu yıl da çözülemeyen ‘kuyruk’ meselesiydi. Akşama doğru alan kalabalıklaştıkça uzayan kuyruklar festivalcileri canından bezdirmişti. Festival bitti ama kuyruk bitmedi. Hezarfen Havaalanı’ndan şehir içine dönüşü sağlayan otobüslerin önündeki kuyruğun sonu görünmüyordu. ‘Kuyruk’ problemi, festivalcilerin çözülmesini istediği sorunların başında geliyor.