Gişede yeni rekor

Gişede yeni rekor
Gişede yeni rekor
Sinema gişelerinde geçen yıl 44.3 milyon olan satış adedi, yılın bitimine on gün kala 46.8 milyon adede yükseldi. Bu biletin 26.4 milyonu yerli yapımlar için kesildi.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Gişede yeni bir rekor geldi. Yılın bitmesine 20 Aralık tarihine kadar sinema gişelerinde kesilen 46 milyon 872 bin bilet ile geçen yılın rakamının 2.5 milyon üzerine çıkılmış oldu. Geçen yıl yaklaşık 426 milyon Tl olan hasılat ise bu yıl yaklaşık 469 milyon Tl’ye ulaştı.
Geçen yıl 44.3 milyon olan seyirci sayısını yılın bitimine on gün kala 46.8 milyona taşıyan sektör küçük ama istikrarlı yükselişini sürdürdü.
Bu yıl sinema gişelerinin galibi ise Cem Yılmaz ’ın ‘ film ’ olmayan gösterisi ‘CM101MMXI Fundamentals’ oldu. 3 milyon 744 bin bilet satılan bu gösteriyi 2 milyon 853 bin biletle Şahan Gökbakar’lı ‘Celal ile Ceren’ takip etti. Gösterimdeki ikinci haftasında 2 milyon 256 binlik gişe elde eden ‘Düğün Dernek’in gördüğü ilgiye bakılırsa bu sıralamada yukarılara çıkmaya devam edecek gibi görünüyor. Yılın en çok izlenen on filmi listesinde ise ‘şimdilik’ tek yabancı yapım duruyor. 1 milyon 180 bin biletin kesildiği ‘Hızlı ve Öfkeli’ 10. Sırada kendisine yer buldu. Ancak, Özcan Deniz’in ‘Su ve Ateş’inin bu filmden sadece 70 bin seyirci az olduğunu ve geride kalan haftayı 90 bin seyirciyle kapattığını hatırlatalım.