Gitar efsanesi Paco de Lucia'ya veda

Gitar efsanesi Paco de Lucia'ya veda
Gitar efsanesi Paco de Lucia'ya veda
Modern flamenkonun yaratıcısı kabul edilen efsane İspanyol gitarist Paco De Lucia, kalp krizi sonucu 66 yaşında hayata veda etti. De Lucia, flamenkonun modern müzikler arasında saygın yer edinmesinde büyük pay sahibiydi.

Flamenko gitarın efsane ismi İspanyol sanatçı Paco De Lucia, Meksika tatili sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu 66 yaşında hayata veda etti. Flamenkonun başta caz olmak üzere diğer dünya müzikleriyle entegre olmasını sağlayan Paco De Lucia, ‘yeni flamenko hareketi’nin yaratıcısı ve kuşkusuz en büyük ismiydi. Geleneksel ve modern flamenko stillerinde sayısız albüme imza atan, son derece hızlı kullanabildiği klasik gitarın teknik ve müzikal sınırlarını geliştiren De Lucia, yoğun konser programı nedeniyle dostlarına “Dünyanın neresinde ölürsem öleyim beni Endülüs topraklarına gömün” vasiyetinde bulunmuştu. Ani ölümüyle hayranlarını yasa boğan De Lucia için bir İspanyol Twitter kullanıcısı “Meleklere gitar çalmayı öğreteceksin” diye yazdı. Ölümünün ardından Türkiye ’de de TT listesine giren Paco De Lucia’nın doğduğu şehir olan Algeciras’ta iki gün yas ilan edildi.
Kariyeri boyunca Bryan Adams, Placido Domingo, George Dallaras, Chick Corea, Al Di Meola, John McLaughlin gibi pop, klasik ve caz müziğin büyük isimleriyle ortak çalışmalar yapan Paco De Lucia, Türkiye’deki pek çok konserini organize eden Cenk Erdem’le yaptığı bir söyleşide, “Ben bir flamenko gitaristiyim ve hep öyle kalacağım. Caz ya da pop gibi başka türlerin iyi müzisyenleriyle çalmış olmama rağmen ben kendimi bir flamenko müzisyeni olarak görüyorum. Diğerlerinden doğaçlamada olduğu gibi çok öğrendiğim doğru ama asla bir caz müzisyeni olmaya kalkışmıyorum” demişti. De Lucia, ‘bir efsane olarak görülmesinin nasıl bir duygu’ olduğuyla ilgili bir soruya da “Tüm emeklerimin başarıyla sonuçlandığına şahit olmak benim için bir ayrıcalık. Yapmak istediğim geleneksel flamenkoyu modern dünyaya taşımaktı. Şimdi gördüğüm flamenkonun modern müzikler arasında kendine bir yer bulduğu ve saygı gördüğü. Artık turistler için yapılan şovlarda kalan ya da müzelik bir müzik olarak unutulan değil, yine hayatın içinde” diye cevap vermişti.
Asıl adı Francisco Sanchez Gomez olan Paco De Lucia 1947 yılında Algeciras’ta doğdu. Beş çocuklu flamenko gitaristi Antonio Sanchez’in en küçük oğlu olan Paco De Lucia’nın abisi ünlü flamenko şarkıcısı Pepe De Lucia, bir diğer abisi de flamenko gitaristi Ramon de Algeciras. 1958’de 11 yaşındayken ilk defa radyoya (Radio Algeciras) çıkan İspanyol müzisyen, bir yıl sonra prestijli Jerez flamenko yarışmasında özel ödül aldı. 1961’de dansçı José Greco’nun flamenko grubuyla turneye çıktı, çeşitli ülkelerde konserlere katıldı. New York’ta kendisini etkileyen müzisyenlerden gitarist Sabicas’la tanıştı. İspanya’ya döndükten sonra önce Ricardo Modrego, ardından da kardeşi Ramon ile birlikte altı albüm yaptı.
1967’de ilk solo albümü ‘La Fabulosa Guitarra de Paco de Lucía’yı yayımlayan sanatçı, 1968-77 arasında yakın dostu Camarón de la Isla (Camaron) ile verimli bir işbirliği gerçekleştirdi ve birlikte 10 albüme imza attı. 1970’lerin sonlarından itibaren caz fusion’a ilgi duymaya başlayan De Lucía, 1979’da John McLaughlin ve Larry Coryell ile gitar üçlüsü kurdu, ilerleyen yıllarda Coryell’in yerini Al Di Meola aldı. 1981’den itibaren bu üçlü üç albüm kaydetti.
Kardeşleri Ramon ve Pepe’nin de dahil olduğu kendi grubu Paco de Lucía Sekstet’le de birçok albüme imza atan De Lucía, 1991’de Joaquin Rodrigo’nun ‘Concierto de Aranjuez ‘ini yorumlaması istenene kadar nota okumayı bilmiyordu. “İyi bir müzisyen olmak için çok sıkı çalışmak gerekiyor ve ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi olur” diyen De Lucia, ritmik doğruluğa önem verdiğini belirtmişti. Paco De Lucia’nın en çok bilinen şarkılarından ‘Entre dos Aguas’, Javiar Bardem ve Penelope Cruz’un oynadığı Woody Allen filmi ‘Vicky Cristina Barcelona’da kullanılmıştı.
Sanatçı, Türkiye’de de pek çok kez konser vermişti. Levent Yüksel tarafından seslendirilen, sözleri Sezen Aksu’ya ait ‘Tuana’ şarkısının bestesi de Paco de Lucia’ya ait.