Gizemli canlıların türü bulunamıyor

Gizemli canlıların türü bulunamıyor
Gizemli canlıların türü bulunamıyor
Avustralya açıklarında 28 yıl önce keşfedilen canlı türlerinin halen hangi hayvan grubuna ait olduğunu belirlenemedi. 600 milyon yıl öncesine uzanan özellikler sergileyen canlılar biyoloji kitaplarını değiştirebilir.

Okyanuslarda yaşayan mantar görünümlü iki esrarengiz canlı türünü inceleyen bilim insanları, Dendrogramma adı verilen türlerin hangi familyaya ait olduğunu halen belirleyemedi.

Dendrogramma enigmatica ve Dendrogramma discoides olarak adlandırılan canlıların dış düzeylerinde deri benzeri zar, içlerinde ise jöle benzeri maddeyle ayrı duran mide yer alıyor. İlk olarak Avustralya 'nın güneyindeki Bass Boğazı'nda 1986 yılında görülen canlıların, 400-1000 metre derinlikte yaşadığı tahmin ediliyor.

Public Library of Science ONE dergisinde yapılan en son araştırmada yer alan Danimarka'nın Copenhagen Üniversitesi'nden Dr. Jorgen Oleson, "Mantar görünümlü canlıları bilinen hiçbir hayvan grubuna yerleştiremedik" dedi. Oleson, canlıların çok ilkel görünümlü olduklarını ve 600 milyon yıl önce yaşamış ve artık var olmayan Edikara faunasına benzediğini belirtti.

National Geographic, keşfedilmelerinden 28 yıl sonra adları konan canlıların hayvanlara ait hayat ağacını yeniden çizebileceğini ifade etti. Hayvan gruplarına ait en eski özellikleri barındırdığı düşünülen Dendrogramma'nın daha fazla örneğinin bulunarak incelenmesi amaçlanıyor.

Florida Üniversitesi'nden nörobiyolog Leonid Moroz, 'Dendrogramma'nın zooloji kitaplarını baştan yazabileceğini' öne sürdü. (Al Jazeera)


  ETİKETLER:

  Avustralya

  ,

  hayat

  ,

  Al Jazeera

  ,

  Zooloji

  ,

  Bilim