Göçmen 'cangıl'ını dağıttılar

Göçmen 'cangıl'ını dağıttılar
Göçmen 'cangıl'ını dağıttılar

Kalan kaçakları savunmak için kampa giden göçmen hakkı eylemcileri insan zinciri oluşturdu, ?Cangıl bizim evimiz? pankartları açtı. FOTOĞRAFLAR: AFP

Fransız polisi, İngiltere'ye girmeye çalışan kaçak göçmenlerin yaşadığı 'cangıl' olarak bilinen kampı sabah erken saatlerde kuşatarak boşalttı

CALAIS - Fransa’da polis, ülkenin kuzeyindeki liman kenti Calais yakınında ormanlık alanda kurulan ve ‘cangıl’ olarak bilinen kaçak göçmen kampını kapattı. Sabah erken saatlerde kuşatılan kampta İngiliz Kanalı’nı aşıp İngiltere’ye geçmeyi uman 278 kaçak göçmen gözaltına alındı. Gözaltına alınanların yarıya yakınının yaşı küçük. Calais’deki bazı sivil toplum örgütleri temsilcileriyse kamp alanına giderek polisi protesto etti. Polis göstericilerden de beş kişiyi gözal-tına aldı. Sivil toplum örgütleri, kampta yaklaşık 1000 göçmen yaşadığını, kampın kapatılacağı haberleri üzerine kaçakların çoğunun kampı terk ettiğini belirtiyor. Fransız yetkililer, gözaltına aldıkları 278 kaçak göçmene iltica başvurusu hakkı vereceklerini, isteyene ülkelerine dönmek için yardım edeceklerini söylüyor. Aktivist grup Refugee Action, operasyonu ‘dehşet verici’ ve ‘insanlık dışı’ olarak nitelendirdi. 

Bakan ‘Şiddet yok’ dedi ama şiddet vardı
Göç ve Uyumdan Sorumlu Bakan Eric Besson, kaçak göçmen kampının ‘insan tacirlerinin üssü’ olduğunu ve ‘hukuk devleti ilkelerini tesis etmek için’ burayı kapattığını söyledi. Besson, aynı bölgede bulunan ve çoğu kuzey Iraklı kaçak göçmenlerin kaldığı küçük kampların da önümüzdeki günlerde kapatılacağını, operasyon sırasında şiddete başvurulmadığını ve tüm kişisel eşyaların toplanıp saklandığını belirtti. Oysa operasyon sırasında çekilen görüntüler polisin zaman zaman şiddete başvurduğunu gösteriyor.
Göçmenler dışarı çıkarıldıktan sonra kamptaki yerleşim alanları buldozerlerle yıkıldı. Çoğu çocuk sayılacak yaştaki göçmenler sırt çantaları ve battaniyeleriyle polis eşliğinde tek tek çıkarılırken, dışarıda aktivistler megafonlarla polise bağırıyor, göçmenlerin etrafında insan zinciri oluşturuyor ve yer yer polisle itişip kakışma yaşıyordu. Çoğu Afganistan’dan gelen kaçak göçmenlerin, Fransa üzerinden İngiltere’ye geçme çabaları ve girişimleri Paris’le Londra arasındaki ilişkilerde sık sık sorun yaratıyordu. (aa, ap)