Göçmenliğin medyadaki 'Multikulti' yorumu

Göçmenliğin medyadaki 'Multikulti' yorumu
Göçmenliğin medyadaki 'Multikulti' yorumu
Almanya ile imzalanan ilk işçi göçü anlaşmasının 50. yılı anısına dörtleme olarak hazırlanan 'Almanya'da Yarım Asır' belgesellerinin ikincisi 'Multikulti Haberler' yarın TRT İstanbul Radyosu'nda düzenlenecek törenle gösterilecek.

Almanya ile imzalanan ilk işçi göçü anlaşmasının 50. yılı anısına dörtleme olarak hazırlanan ‘Almanya’da Yarım Asır’ belgesellerinin ikincisi ‘Multikulti Haberler ’ yarın TRT İstanbul Radyosu’nda düzenlenecek törenle gösterilecek. Belgesel, medyanın bakış açısından Almanya’daki Türkiyeli göçmenlerin 50 yılına ve entegrasyon sürecindeki etkilere ışık tutmayı amaçlıyor.
Belgeselin yönetmenliğini üstlenen Semra Güzel Korver, 8 yıldır Avrupa Konseyi, AB , Avrupa Yayın Birliği ve Güneydoğu Avrupa Yayın Birliği’nde yabancılar, medya ve göçmenler üzerine uluslararası boyutta çeşitli çalışmalar yaptığını; Almanya’ya göçün 50. yılı anısına yapılacak program için yola çıkarken, projeyi oluşturan ana başlıklar arasında medyayı değerlendirdiğini söylüyor. “Bu proje ile en azından ilgili kurumlar, medya kuruluşları ve sivil toplum örgütleri arasındaki tartışma ve duyarlılığa boyut kazandırabilir, yeni fikirlerin doğmasına yardımcı olabiliriz diye düşündük” diyen Korver, göç alan bazı Batılı ülkelerin göçmenlerin entegrasyonu için benimsediği ‘çok kültürlülük’ politikasını tanımlayan ‘Multikulti’nin, Almanya’daki bir radyonun adı olduğunu dile getiriyor: “Radyo Multikulti, 1994 yılında kuruldu. Aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 18 dilde yayın yapıyordu. 2008 yılında kapatılan radyo, Almanya’nın göç politikasındaki değişimin simgelerinden birisi oldu. Film adını hem bu radyo kanalından hem de Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Konseyi’nin sık sık gündeme getirdiği çok kültürlülük-multikulti politikalarına bir atıf olarak aldı.”