Göktaşı çarptı ölmedi, tarihe geçti...

ESSEN/PEKİN - Almanya’da okul yolunda üzerine göktaşı düşen öğrenci, doğrudan göktaşı isabet ettiği halde ölmeyen ikinci kişi olarak tarihe geçti. 14 yaşındaki Gerrit Blank’in eline Essen kentinde okula giderken saatte 50 bin km hızla atmosfere giren nohut büyüklüğünde bir göktaşı çarptı. Öğrencinin elinde 7 cm uzunluğunda yanık yarası oluştu. “İlk başta büyük ışık topu gördüm ve elimde acı hissettim” diyen Blank, gökgürültüsü gibi bir ses duyduğunu anlattı.
Walter Hohmann Rasathanesi’nden Ansgar Kortem, taş üzerinde yapılan analizin, bunun bir göktaşı olduğunu doğruladığını açıkladı. Kortem, çoğu göktaşının yeryüzüne ulaşamadan atmosferde buharlaştığını anımsattı. Meteor çarpmasına rağmen hayatta kalan diğer insan ABD’de 1954’te evinin çatısında uyurken üzerine greyfurt büyüklüğünde göktaşı düşen Alabamalı bir kadındı.
Çin’deyse Çin Seddi üzerinde yıldırım çarpan bir genç çift öldü. Bir yıldır evli olan çift, seddin Pekin’in Huairou banliyösünden geçen, henüz onarılmamış bölümüne şiddetli yağmura ve gök gürültüsüne rağmen tırmandı. Maceraları duvara yıldırımın düşmesiyle son buldu. İki genç, duvardan 50 metre aşağıya uçtu. Kurtarma ekiplerinin olay yerine birkaç saat sonra ulaşabildikleri, ancak çifti kurtaramadıkları açıklandı. (aa)