Gökyüzüne buradan bakılır

Gökyüzüne buradan bakılır
Gökyüzüne buradan bakılır
İstanbul Modern'in MoMA işbirliğiyle düzenlediği Yeni Mimarlık Programı kapsamında seçilen 'Göğe Bakma Durağı' müzenin bahçesinde ziyarete açıldı.

İstanbul Modern’in, The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle gerçekleştirdiği YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın ilk geçici yapısı ‘Göğe Bakma Durağı’ müzenin bahçesinde ziyarete açıldı. Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’tan oluşan SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın tasarlayıp uyguladığı 'Göğe Bakma Durağı', adını Turgut Uyar’ın aynı adlı şiirinden alıyor. Boğaz’ın görünmeyen sularında müzenin bahçesine yansıtıp gölge oluşturan 'Göğe Bakma Durağı', 20 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak.

İstanbul Modern’in kısa süreli sergi alanında ise YAP: Yeni Mimarlık Programı’nın 15 yıllık tarihçesi ile 2013 yılında MoMA PS1, CONSTRUCTO, MAXXI ve İstanbul Modern tarafından programa davet edilen toplam 20 finalistin projeleri, uluslararası bir sergiyle izleyiciyle buluşuyor. Küratörlüğünü Çelenk Bafra ve Pelin Derviş’in üstlendiği sergide projelerle ilgili video, fotoğraf ve maketlerin yanı sıra ‘Göğe Bakma Durağı’nın yapım süreciyle ilgili hazırlanan video da görülebilir. YAP: Yeni Mimarlık programı, mimarları sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi çevre sorunlarına çözüm öneren; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle açık havadaki alanların kullanım olanaklarını artıran yenilikçi tasarım araştırmaları yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

YAP İstanbul Modern etkinlikleri
YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında İstanbul Modern’in bahçesinde Temmuz ayında bir dizi ücretsiz etkinlik düzenleniyor. 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında 4 Temmuz’da saat 18.30’da To Be Continued Brass Band konseri, 5-6 Temmuz’da saat 14.00 ve 17.00’de Atmasyon Dans Kumpanyasıtarafından tasarlanan Intellectual Amusement - Le Faune ve Sufle başlıklı gösteriler ve 11 Temmuz’da saat 18.00’de bedensel ifade ve görsel sanatı bir araya getiren bir girişim olan boDig’in ‘Göğe Bakma Durağı’na özel tasarladığı performans izlenebilir. 11-12-13 Temmuz tarihlerinde saat 21.30’da Sinema TV işbirliğiyle düzenlenen Fantastik Türkler başlıklı film programı, müze bahçesine kurulacak açık hava sinemasında görülebilir. 14 Temmuz’da 21.00’de ise 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye ’de Caz adlı belgesel gösterilecek. İstanbul Modern, temmuz ayında uluslararası bir mimarlık etkinliğine de ortaklık yapıyor. Thinking The Edge – Water & Culture başlıklı program kapsamında 2-3-4 ve 9 Temmuz tarihlerinde mimarlık öğrencilerine ve uzmanlarına yer veren panel ve atölye çalışmaları İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek.