Gondolda kadın devrimi

Gondolda kadın devrimi
Gondolda kadın devrimi
Venedik kentinin 900 yıllık tarihinde ilk kadın gondolcu unvanına 23 yaşında iki çocuk annesi Giorgia Boscolo sahip oldu
VENEDİK - 23 yaşındaki Giorgia Boscolo, İtalya’nın Venedik kentinin 900 yıllık tarihindeki ilk kadın gondolcu olmaya hazırlanıyor.
Giorgia, bugüne kadar sadece erkeklerin yaptığı gondolculuk mesleğine girebilmek için haziran ayındaki zorlu sınavı geçerek, 400 gondolcudan biri olmaya hak kazandı.
2 çocuk annesi Giorgia, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Küçüklüğümden beri bu benim tutkumdu, babam gondolcuydu ve 7 yaşından beri gondol kullanıyorum" dedi.
Genç kadın, 1,5 yıl süren çıraklık döneminden sonra kendi gondolunu kullanmak için gereken "Ente Gondola" belgesini alacak. Tek kadın gondolcu olmaktan gurur duyduğunu belirten Giorgia, işinde fiziksel gücün önemli olduğunu belirtti.
Genç kadının erkeklere has bir işe soyunması, meslektaşları arasında endişeyle karşılanıyor. Gondolculardan pek azı röportaj yapmayı kabul ederken, 35 yıldır gondolculuk yapan Alvise ise aksine bir kadın meslektaştan memnun olduğunu ifade etti.
Gondollarıyla ünlü Venedik kenti yılda 15 ila 18 milyon turist ağırlıyor ve gelenlerin çoğu gondol sefası yapmadan kentten ayrılmıyor.(aa)