Gönüllüler değil ama balinalar pes etti

Gönüllüler değil ama balinalar pes etti
Gönüllüler değil ama balinalar pes etti

Balinaların fark edilmesiyle yardım görevlileriyle birlikte çevredekiler de seferber olduysa da hayvanları suya göndermek mümkün olmadı. FOTOĞRAFLAR: EPA

CAPE TOWN - Güney Afrika’da köpekbalığı saldırısı sonrası aldıkları yaralar yüzünden kıyıya vuran 55 balina çok sayıda gönüllünün de katkısına rağmen kurtarılamadı. Balinaların hepsi öldü. Güney Afrika’nın en güney ucundaki plajda önceki gün sabah saatlerinden itibaren 55 balinanın kıyıya vurduğunu anlatan yetkililer, yardım görevlileri ve gönüllülerin hayvanları suya döndürmeye çalıştıklarını ama durumları kritik olan 44’ünün de daha fazla acı çekmemesi için uyutulduğunu açıkladı.
Güney Afrika Çevreyi Koruma Derneği ‘Kommetjie Environmental Awereness’den Wally Peterson, hep beraber ellerinden geleni yaptıklarını, suya yönlendirilen kimi balinaların ısrarla plaja döndüğünü söyledi. Uzmanlara göre, dört, beş ton ağırlığında ve yaklaşık 5.5 metre boyundaki balinalar tekrar köpekbalığı saldırısıyla karşılaşmamak için suya dönmek istememiş olabilir. (ap)