Google sanata bakışınızı değiştirecek

Google sanata bakışınızı değiştirecek
Google sanata bakışınızı değiştirecek
Sergilerde sanat eserlerinin yanında yer alan bilgilendirme kartlarını okumaya üşenenlerden misiniz? Google gözlükleri (Google Glass) 'üşengeç' sanatseverlerin sergi turlarını kolaylaştırmaya aday.

Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Google Glass’ın müzedeki el rehberleri ve sesli rehberlere alternatif olabileceğini gösterdi. Yeni teknoloji ilk olarak Manchester Sanat Galerisi’nde, George Stubbs’ın ‘Cheetah and Stag with Two Indians’ adlı eseri üzerinde denendi. Sistem önce gözlük aracılığıyla eserin fotoğrafını çekiyor. Gözlüğün eseri tanımlamasının ardından normalde ancak duvardan okunabilecek eser bilgisi, gözlüğü takan kişinin gözleri önüne seriliyor. Üniversitesin temsilcilerinden biri denemelerin iyi sonuçlandığını söyledi: “Google Glass’ı sanat galerilerini sıklıkla gelen ziyaretçiler üzerinde denedik ve gözlüğe kısa sürede alışıp kullanmaktan zevk aldıklarını gördük.”
Google Glass önümüzdeki ay altı yeni eser üstünde daha denenecek. Gözlüğe benzer eserleri tavsiye etmek ve ziyaretçilere önerilerde bulunmak gibi özellikler kazandırılması da planlanıyor. Başka bir proje ise galeri ziyaretçileri arasında Google Glass ile bilgi iletişimi sağlamak. Bu sayede farklı bölümlerde bulunan arkadaşlar birbirlerine eser tavsiyesinde bulunabilecek. ( bbc )


  ETİKETLER:

  Google

  ,

  BBC

  ,

  sanat

  ,

  teknoloji

  ,

  Proje

  ,

  Galeri

  ,

  Google Glass