Google'da en çok bu kelimeleri aradık

Google'da en çok bu kelimeleri aradık
Google'da en çok bu kelimeleri aradık
Türkiye'deki internet kullanıcıları son 7 ayda arama motoru Google'da en çok 'Youtube', 'Facebook', 'radyo' gibi kelimeleri aradı. Spor kategorisine en çok aranan kelimeler sırasıyla 'Galatasaray', 'lig' ve 'Fenerbahçe' olurken, internet kategorisinde sıralama 'Twitter', 'Google', 'Hotmail' ve 'MSN' şeklinde oluştu.

Türkiye ’deki internet kullanıcıları, son 7 ayda arama motoru Google’da en çok ‘Youtube’, ‘Facebook’, ‘radyo’, ‘dizi izle’, ‘Google’, ‘Kurtlar Vadisi’, ‘oyun’, ‘you’, ‘tv izle’, ‘face’ kelimelerini aradı. Türkiye genelinde 2013 yılının 7 ayında yapılan aramalarda yükseliş gösteren kelimeler, ‘Halk TV’, ‘Survivor’, ‘Spartacus’, ‘Cem Yılmaz’, ‘Karadayı’, ‘Müslüm Gürses’, ‘dizimag’, ‘e-okul, ‘Google’, ‘hava durumu’ oldu.

Ülke genelinde sağlık kategorisinde ‘SGK’ ilk sırayı alırken, bunu ‘Bursa’ ve ‘randevu’ kelimeleri takip etti. Aynı kategoride en büyük çıkışı ise ‘merhamet’, ‘Nil Erkoçlar’, ‘Rüzgar Erkoçlar’ kelimeleri gösterdi. Seyahat kategorisindeki aramalar incelendiğinde, ‘THY’ ilk sırada bulunurken, bunu ‘İstanbul’, ‘uçak’, ‘Pegasus’, ‘pepe’, ‘uçak bileti’, ‘Anadolu’, ‘Onur Air’, ‘Metro’, ‘Kamil Koç’ izledi. Son 7 aylık dönemde bu kategoride en büyük çıkışı gösteren aramalar ise ‘Gezi Parkı’ ve ‘Andorra’ oldu. Aynı dönemde dünya genelinde en çok ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Google’, ‘Hotmail’, ‘free’, ‘you’, ‘Yahoo’, ‘mail’, ‘Gmail’, ‘fb’ kelimeleri aranırken, Google’da dünyada en çok yükselen aramalar ‘BK’, ‘instagram’, ‘ask.fm’, ‘olx’, ‘outlook’, ‘ask’ şeklinde gerçekleşti.

Spor kategorisinde son 7 aylık dönemde en çok aranan kelimeler ‘ Galatasaray ’, ‘lig’, ‘Fenerbahçe’, ‘Fotomaç’, ‘Lig TV’, ‘spor’ ve ‘maç’ olarak gerçekleşirken, bu alanda en çok çıkış gösteren aramalar ‘Galatasaray Schalke’, ‘Real Madrid Galatasaray’, ‘Drogba’, ‘Benfica’, ‘Schalke’, ‘Bayern Münih’ oldu. İnternet kategorisnde ‘Twitter’, ‘Google’, ‘Hotmail’, ‘MSN’ aramalarda ilk sırada yer alırken, ‘Emlak’ kategorisinde sıralama ‘sahibinden’, ‘Milliyet’ ve ‘emlak’ şeklinde oluştu.

Büyükşehirler ne aradı?


İstanbul’daki internet kullanıcıları en çok ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Google’ı ararken, ‘sözcü’, ‘karadayı’, ‘omegle’ kelimeleri en çok çıkış gösteren aramalarda ilk sıralara yerleşti. Ankaralı ve İzmirli internet kullanıcılarının aramalarında ise ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Face’ kelimeleri ilk sıralarda yer aldı.

Son 7 ayda Google’daki aramalar aylık periyotlar halinde ise şu şekilde gerçekleşti: 

- 1 Ocak-1 Şubat: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Face’ en çok aranan kelimeler, ‘milli piyango’, ‘aöf’, ‘O Ses Türkiye’ en çok çıkış yapanlar.
- 1 Şubat-1 Mart: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Face’ en çok arananlar, ‘harlem shake’, ‘Nil Erkoçlar’, ‘Spartacus’ en çok çıkış yapanlar.
- 1 Mart-1 Nisan: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Face’ en çok arananlar, ‘yatcaz kalkcaz’, ‘harlem shake’, ‘Müslüm Gürses’ en çok çıkış yapanlar.
- 1 Nisan-1 Mayıs: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘e-okul’ en çok arananlar, ‘Galatasaray Real Madrid’, ‘e-okul’, en çok çıkış yapanlar.
- 1 Mayıs-1 Haziran: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘e-okul’ en çok arananlar, ‘Gezi Parkı’, ‘Halk TV’, ‘sözcü’ en çok çıkış yapanlar.
- 1 Haziran-1 Temmuz: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Face’ en çok arananlar, ‘Halk TV’, ‘Gezi Parkı’, ‘sözcü’ en çok çıkış yapanlar.
- 1 Temmuz-30 Temmuz: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Google’ en çok arananlar, ‘güneşi beklerken’, ‘sbs sonuçları’, ‘tercih robotu’ en çok çıkış yapanlar.