Google'da ne aradık?

Türkiye ’deki internet kullanıcıları, son 7 ayda arama motoru Google’da en çok ‘YouTube’, ‘Facebook’, ‘radyo’, ‘dizi izle’, ‘Google’, ‘Kurtlar Vadisi’, ‘oyun’, ‘you’, ‘tv izle’, ‘face’ kelimelerini aradı. Yükseliş gösteren kelimeler ise ‘Halk TV’, ‘Survivor’, ‘Spartacus’, ‘Cem Yılmaz’, ‘Karadayı’, ‘Müslüm Gürses’, ‘dizimag’, ‘e-okul, ‘Google’ ve ‘hava durumu’ oldu.
Ülke genelinde sağlık kategorisinde ‘SGK’ ilk sırayı alırken, bunu ‘Bursa’ ve ‘randevu’ kelimeleri takip etti. Aynı kategoride en büyük çıkışı ise ‘merhamet’, ‘Nil Erkoçlar’, ‘Rüzgar Erkoçlar’ kelimeleri gösterdi. Seyahat kategorisindeki aramalarda ‘THY’yi, ‘İstanbul’, ‘uçak’, ‘Pegasus’, ‘pepe’ ve ‘uçak bileti’ izledi. Bu kategoride en büyük çıkışı gösteren aramalar ise ‘Gezi Parkı’ ve ‘Andorra’ oldu. Aynı dönemde dünya genelinde en çok ‘Facebook’, ‘YouTube’, ‘Google’, ‘Hotmail’, ‘free’, ‘you’, ‘Yahoo’, ‘mail’, ‘Gmail’, ‘fb’ kelimeleri aranırken, Google’da dünyada en çok yükselen aramalar ‘BK’, ‘instagram’, ‘ask.fm’, ‘olx’, ‘outlook’, ‘ask’ şeklinde gerçekleşti.
Spor kategorisinde en çok aranan kelimeler ‘ Galatasaray ’, ‘lig’, ‘Fenerbahçe’, ‘Fotomaç’, ‘Lig TV’, ‘spor’ ve ‘maç’ olurken bu alanda en çok çıkış gösteren aramalar ‘Galatasaray Schalke’, ‘Real Madrid Galatasaray’, ‘Drogba’, ‘Benfica’, ‘Schalke’, ‘Bayern Münih’ oldu. İnternet kategorisinde ‘Twitter’, ‘Google’, ‘Hotmail’, ‘MSN’ aramalarda ilk sırada yer alırken, ‘Emlak’ kategorisinde sıralama ‘sahibinden’, ‘Milliyet’ ve ‘emlak’ şeklinde oluştu.

Büyükşehirler ne aradı?

İstanbul’daki internet kullanıcıları en çok ‘Facebook’, ‘YouTube’, ‘Google’ı ararken, ‘sözcü’, ‘Karadayı’, ‘omegle’ kelimeleri en çok çıkış gösteren aramalarda ilk sıralara yerleşti. Ankaralı ve İzmirli internet kullanıcılarının aramalarında ise ‘Facebook’, ‘YouTube’, ‘Face’ kelimeleri ilk sıralarda yer aldı.