Google'dan Hermann Rorschach doodle'ı

Google'dan Hermann Rorschach doodle'ı
Google'dan Hermann Rorschach doodle'ı
Google, bugün ziyaretçilerini Rorschach testinin mucidi İsviçreli psikolog Hermann Rorschach için hazırladığı interaktif doodle'la karşılıyor.

Google , ünlü İsviçreli psikolog Hermann Rorschach'in 129'uncu doğum günü için özel Doodle hazırladı.

Rorschach testini geliştiren ünlü psikolog ve psikanalist, ressam babası Hermann Rorschach'ın aksine sanatçı olmak yerine tıp alanını tercih etti.
'Mürekkep testi' olarak da bilinen Rorschach testi, deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir uygulama olarak biliniyor.

Bazı psikologlar, insanların kişilik özelliklerini ve duygusal işleyişini incelemek için bu teste başvuruyor. Mürekkep testi, özellikle hastalar kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmak için isteksiz olduğu durumlarda, arka planda yatan düşünce bozukluğu tespit etmek için kullanılıyor.

Google, mürekkep testinden esinlenerek bu özel günde interaktif bir doodle hazırladı. Ziyaretçiler rastgele gelen resimlerde ne gördüklerini  sosyal medyada da paylaşabiliyorlar. Bu paylaşımlar doodle'ı kısa sürede twitter 'da en çok konuşulan konular arasına soktu. Twitter kullanıcıları, gündemin de etkisiyle şu sıralar en çok 'kızlı erkekli' şeyler görüyor.