Google'ın 2013 trendi Nil Erkoçlar

Google'ın 2013 trendi Nil Erkoçlar
Google'ın 2013 trendi Nil Erkoçlar

Rüzgar Erkoçlar

Google, son trendlerin yer aldığı 2013 Zeitgeist listesini açıkladı. Dünya genelinde Nelson Mandela trend olurken Türkiye'de kişilerde trend Nil Erkoçlar. Bulgaristan'da da en çok aranan 'Adını Feriha Koydum' dizisi oldu.

Google, Türkiye ’de ve dünyada en çok aranan kelimelerin ve en son trendlerin yer aldığı 2013 Zeitgeist listesini açıkladı. Türkiye’de farklı kategorilerden oluşan trend listelerinde kişilerde Nil Erkoçlar, dizilerde ‘Güneşi Beklerken’, şarkılarda da ‘Yatcaz Kalkcaz’ (Gülşen) ilk sıralarda yer aldı. Türkiye’de en çok aranan sözcükler ise sırasıyla ‘e-okul’, ‘ÖSYM’ ve ‘ altın fiyatları’ oldu. Yemek tarifinde ‘Sarmısak çayı’, diyette ise ‘göbek eritme’ liste başına çıktı. Google Zeitgeist 2013’ün en hızlı yükselen seyahat noktaları aramalarında Antalya, Bodrum, Kıbrıs gibi tatil destinasyonları üst sıralarda yer aldı. Bir süre önce ölen eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela ve aktör Paul Walker global listenin başında yer alan isimler oldu.
Öte yandan Bulgaristan’da genel arama kategorisinde Google’da en çok aranan şeyin de ‘Adını Feriha Koydum’ adlı dizi olduğu ortaya çıktı. Türk dizilerinin izlenme oranının çok yüksek olduğu Bulgaristan’da ‘En çok aranan diziler’ kategorisinde ise diğer Türk dizilerinden ‘Lale Devri’ beşinci sırada, ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ altıncı, ‘Muhteşem Yüzyıl’ yedinci sırada yer aldı.

Dünyada Trend Olan Aramalar

1. Nelson Mandela
2. Paul Walker
3. iPhone 5s
4. Cory Monteith
5. Harlem Shake
6. Boston Marathon
7. Royal Baby
8. Samsung Galaxy 4s
9. PlayStation
10. North Korea

Türkiye’de En Çok Arananlar

1. E-okul
2. Ösym
3. Altın fiyatları
4. İşkur
5. Pepe
6. Rüya tabirleri
7. Wolfteam
8. Şans Topu
9. Gangnam Style
10.Justin Bieber
11. Ankara ’nın Bağları

Türkiye’de Trend Olan İsimler

1. Nil Erkoçlar
2. Mehmet Ali Birand
3. Atalay Demirci
4. Tuncel Kurtiz
5. Mabel Matiz
6. Ayda Mosharraf
7. Gözde Kansu
8. Kerem Bursin
9. Vahide Gördüm
10.Yolanthe Cabau