Google'ın bulutu maya tutar mı?

Google'ın bulutu maya tutar mı?
Google'ın bulutu maya tutar mı?

Google ın gönüllü test grubu için 60 bin adet ürettiği ilk seri tasarım olarak çok iddialı değil. Ancak kullanım olarak yepyeni bir deneyim sunduğu kesin.

Her şeyini web'de halleden yeni nesil bilgisayar kullanıcılarını hedefleyen Google imzalı Cr-48 kodlu dizüstü bilgisayar yeni bir çağın da habercisi

Bir arama motoru olarak 1998’de hayatımıza giren Google , o dönemin güçlü rakiplerine karşı ayakta durmayı başardı ve kısa sürede bu kulvarın liderliğini kazandı. Bu başarısını reklam geliriyle sağlamlaştırmak isterken girdiği reklam aracılığı hizmetinin ardından tam olarak ne şirketine dönüştüğünü tanımlamak güç. Zira daha başarılı reklam gösterimi yapabilmek için web’i şekillendirmeye ve hızlandırmaya, hızlandırmaya çalışırken web tarayıcısı üretmeye, reklam gösterebilecek içerik sayısını artırmak için e-postadan görüntülü şehir haritalarına kadar onlarca farklı alana el attı. Mobil cihazlara yönelik sıfırdan başlattığı Android girişimiyle bugün pazarın en önemli oyuncusu haline geldi. 

Kod adı Cr-48
Google’ın ve web’in bütün hizmetlerini başarıyla küçük ekranlara yansıtmayı başaran Android işletim sisteminin ulaştığı başarı firmayı daha büyük hayaller için heveslendirdi. Sonuçta ortaya bir işletim sistemi yaratma fikri çıktı. Web tabanlı onlarca hizmete sahip Google’ın daha verimli kullanılmasını sağlayacak bu girişime yönelik en somut adım geçtiğimiz günlerde Cr-48 kod adlı dizüstü bilgisayarla tanıtıldı.
Google Chrome işletim sistemi kullanan Cr-48 baştan uca Google’ın tasarladığı bir PC platformu. Eski siyah Apple Macbook’ları andıran tasarım 12 inçlik ekrana, 2.28 santimetre kalınlığa ve 1.6 kilogram ağırlığa sahip. VGA, USB ve 3.5 milimetre kulaklık çıkışına sahip Intel Atom işlemcili model 15 saniyede açılarak kullanıma hazır hale geliyor. 

Web içinde yaşayanlara
Bu kısa sürenin sırrı kullanılan özel Linux alt yapısının ön yüzde sadece Google Chrome web tarayıcısını kullanması. Bütün sistem Chrome’dan ibaret ve her şey web üstünde ilerliyor. Bütün belgeler ve uygulamalar web’de olduğundan herhangi bir başka bilgisayarda kendi Google hesabınızla giriş yaptığınız anda her şey yine elinizin altında oluyor.
Bir başka bakış açısıyla bu sisteme Chrome web tarayıcısı içinde çalışmayan hiçbir şey yüklemek mümkün değil.
Güvenlik gerekçesiyle Chrome işletim sistemi sadece Google’ın desteklediği sistemlerde çalışacak. Yani istenen her bilgisayara yüklenmesi mümkün değil. Ancak aynı kaynak kodlarını kullanan Chromium projesi herkesin kulanımına açık.
Lisans ücreti olmayan sistem ilk etapta dünyanın çeşitli bölgelerindeki 60 bin gönüllü test kullanıcısı tarafından denenecek, ardından farklı markalar tarafından satışa sunulacak. Google Chrome OS kullanan bilgisayarların 300-400 dolar fiyat aralığına sahip olacağı tahmin ediliyor.


    ETİKETLER:

    Google

    ,

    Apple