Google'ın sokak görüntüsü özel hayata zarar vermez!

Seks ürünü dükkânına girerken görüntülenen adamın isteği olmadı. İngiltere Bilgi Komisyonu sokak görüntüsü konusunda Google'ı destekledi

LONDRA - İngiltere’de kişilerin özel hayatlarına ilişkin verilerin korunması alanında faaliyet gösteren denetçi kuruluş olan Bilgi Komisyonu, Google’ın ‘sokak görüntüleri’ hizmetinin, kimsenin özel hayatına zarar vermediği, görüntülerin ‘özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı olmadığı’ kararına vardı. Daha önce Google’ın İngiltere’nin 25 kentindeki sokakların 360 derecelik görüntülerini sunan hizmetiyle ilgili olarak yapılan itiraz ve şikâyetler böylece sonuçsuz kalmış oldu.
İtiraz ve şikâyet sahipleri, ev ve işyeri detaylarının internette yer almasının hırsız, terörist gibi kötü niyetli kişilere yasadışı eylemler için ön araştırma imkânı sunabileceği, özel hayatın zarar görebileceği iddiasındaydı.
Google, pek çok şikâyet üzerine, sokak görüntülerinde yer alan şahıs görüntülerini siteden kaldırmak zorunda kalmıştı. Bunlar arasında seks ürünleri dükkânına giren ya da sevgilisiyle sarmaş dolaş gezen kişilerin görüntüleri de bulunuyordu.
Komisyon, Google’ın bu hizmetinin tümüyle yasaklanması taleplerini ele aldı ve kapatmayı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığı kararına vardı. Açıklamada, Google’ın özel hayat gizliliğine özen gösterip kişilerin yüzlerini karartmak, plakaları buzlandırmak, şikâyete konu olan görüntüleri siteden tümüyle kaldırmak gibi önlemlere başvurduğu, bunun da yeterli görüldüğü belirtildi. Google da, şikâyet konusu yüzlerce görüntüyü bir-iki saatte siteden kaldırdığını açıkladı. (aa)