Gördüğünüz aslında metindir

Gördüğünüz aslında metindir
Gördüğünüz aslında metindir
'Chrome' serisinden işlerini Dirimart'ta sergileyen Alman sanatçı Peter Zimmermann, "Resim izleyicinin gözü üzerinden var olur" diyor.
Haber: MÜGE BÜYÜKTALAŞ / Arşivi

Dirimart’ta sergilenen işlerin tamamı ‘Chrome’ serisinden seçilmiş. Bu serinin diğer işlerinizden biraz daha ayrıksı duran bir tavrı var.

Stüdyo çalışmaları sırasında yaşanan bazı kazalar ve tesadüfler sonucunda ortaya çıkan bir durumdan bahsedebiliriz. Sarı bir resim vardı bir türlü bitmeyen, uzun süre bir köşede bekledi. Tekrar tekrar boyadım. Boyadıkça daha çok katmanlar oluştu, tamamen sarı tabii. O sarı resim sonunda muhteşem bir şeye dönüştü ve devam edecek olan bir serinin de başlangıcı oldu. Başka renkleri denemeye başladım. Pek de kolay olmadı esasında. Sürekli birbirinin üstüne boya eklemeye devam edince bir süre sonra hiç tahmin etmediğiniz bir renkle karşılaşıyorsunuz. Bu teknik uzun süren ve ucu açık bir çalışma şeklini gerektiriyor. Süreçte resimleri uzun süre izleyip, durup, kendi haline bırakıp, sonra tekrar uzun süre izliyorum, ta ki bittiğini hissedene kadar.
Üretim sürecinizdeki kırılma noktasını yani kitap kapakları ve metinlerden tamamen başka bir tekniğe geçme kararını nasıl verdiniz?

 Metin ile imge arasındaki ilişki her zaman ilgimi çekmiştir. Algımızı görme şeklimiz mi belirliyor yoksa arkasında etki eden başka şeyler mi var? 95’te Londra ’da yaptığım bir sergide bilgisayarda yaptığım posterler vardı. Sergileme zamanı dosyalar zarar gördü ama o haliyle basmak zorunda kaldım. Oldukça çılgın renkler ve imajlar ortaya çıktığını söyleyebilirim. O zaman için bilgisayar ekranında gördüğümüz herhangi bir imajın aslında arka planda metinlerden oluştuğu bahanesine sığınmıştım. Her bir piksel aslında bir harf. Hâlâ görsel ya da soyut düşünsek de bu bir metin aslında.
Resimlerinizin yüzeyindeki parlaklık izleyicinin gözünde oldukça etkili, hatta hipnotize edici bir etki yaratıyor. Bu durumu bakma/bakılma ekseninde nasıl yorumluyorsunuz?

  Modern teoride izleyici de sanatın bir parçası olarak kabul ediliyor. Edebiyattaki gibi aslında. Bir insanın yazdıkları, anlaşılabildiği kadar etkilidir. Herkesin okuduğu şeyden çıkardığı sonuçlar farklı. Resim de aynı şekilde izleyicinin gözü üzerinden var oluyor. Bakış açısı önemli. Bu resimlerle ilgili olarak; önünde duran insanı yansıtıyor olması sonucu meydana gelen yansıtma etkisi ayrıca sevdiğim bir şey.
Peter Zimmermann sergisi 6 Mayıs’a kadar Dirimart Galeri’de.