'Görgüsüz' İngilizlerden dünya rahatsız

Memleketleri dahil pek çok ülke, tiyatro salonuna bile sarhoş gelen, sürekli kavga çıkaran, çevreye ağır zarar veren öfkeli İngilizlere karşı önlem alma telaşında...LONDRA - İngilizler, kendi vatandaşları dahil tüm dünyayı ‘rahatsız ediyor’. Dünya, tiyatro salonlarına alkollü gelen, sokakta kavga çıkaran ve çevreye zarar veren öfkeli İngilizlere karşı önlem almaya başladı. Kendi ülkelerinin başkenti Londra’da bile bazı tiyatro salonları, seyircilerin giderek kötüleşen tutumları karşısında aldıkları güvenlik önlemlerini artırmaya karar verdi.
Medyada, bazı oyunlarda sarhoş seyircilerin bulunduğu, hatta oyunlar sırasında yer yer kavgaların çıktığı şeklinde birtakım haberler yer alınca salon sahipleri bu duruma müdahale etmeye karar verdi. Kentin ünlü müzikallerin oynadığı hemen hemen tüm tiyatroların yer aldığı West End’deki Lyric, Garric ve Apollo gibi salonların sahipleri, çareyi güvenlik görevlilerini artırmakta buldu.
Tuvalet ihtiyacı için sokaklar!
Tiyatro salonlarındaki uygunsuz davranışlar, genç seyircileri çekmek için ucuz bilet satılması ve salonlarda içki tüketiminin serbest olması gibi nedenlere bağlanıyor. Bazı tiyatro oyunlarının biletleri 10 sterlin (25 TL) gibi fiyatlara satılabiliyor. Bu, normal bilet fiyatlarının en az üçte biri. Ayrıca tiyatro salonlarında seyircilerin performans sırasında fotoğraf çektikleri, ön sıralarda oturan izleyicilerin telefonla mesaj gönderdikleri gibi durumlara da rastlandığı belirtiliyor.
İngilizler, Letonya’da da huzursuzluk yaratıyor. Bol alkollü bekarlığa veda partileri için ülkenin başkenti Riga’ya giden İngiliz turistler bıkkınlık verince belediye yetkilileri önlem arayışına girdi. Kentin Belediye Başkanı Nils Usakovs, ucuz uçak biletleri ve ucuz içki nedeniyle özellikle bu kenti tercih eden İngiliz turistlerin, diğer ülkelerden gelen turistleri korkuttuğundan şikâyet ediyor.
Sarhoş İngiliz turistlerin aşırılıklarına karşı özel polis birimi kurulacağını söyleyen Usakovs, “Sorunumuz çok fazla İngiliz turist olması. Başka ülkelerden turistler de olsaydı belki İngilizler’in durmadan ortalığa tuvaletlerini yapması daha az fark edilirdi. Maalesef bu onların bir özelliği!” diyor.
Türkiye’yi de özellikle yaz aylarında ziyaret eden turistler, burada da zaman zaman taşkınlık yapıyor. Son olarak 25 Temmuz’da Marmaris’teki Barlar Sokağı’nda bir kavga çıkaran İngiliz turistler hem kendilerine hem de çevreye büyük zarar vermişti.
Gençler eğlence dozunu aşıyor
İngiliz The Daily Mail gazetesi de birkaç ay önce Londra’nın gece hayatını gözler önüne seren fotoğraflar basmış, sarhoş İngilizlerin sokakta kavga ederken, yerde uyurken ya da bir köşede sevişirken çekilmiş görüntülerine yer vermişti. İngilizlerin eğlence anlayışının giderek ‘görgüsüzleştiğini’ yazan gazete, gençlerin eğlencenin dozunu sık sık aştığını belirtmişti. (bbc, Yaşam Servisi)