Görme engelliler direksiyona!

Görme engelliler direksiyona!
Görme engelliler direksiyona!

Sürücü ne tarafa döneceğini kulaklıktan gelen komutla, hızınıysa titreşimle anlıyor.

ABD'de görme engellilerin kullanabileceği otomobil geliştirildi, ilk denemede 20 görme engelli direksiyon başına oturmanın keyfini sürdü. Araç, sürücüyü lazer algılayıcı ve titreşimle destekliyor

COLLEGE PARK - Artık görme engelliler de araba kullanabilecek! ABD’de görme engelliler için tasarlanan otomobilin deneme sürüşü, Maryland eyaletindeki bir üniversitenin parkında başarıyla yapıldı.
Deneme sürüşünde, gözleri görmeyen 20 kişi sırayla bindikleri, tasarımı Virginia Tech Üniversitesi öğrencilerince yapılan aracı sorunsuzca kullanmayı başardı. Kumda giden üstü açık küçük bir araç üzerinde bazı değişikliklerin yapılmasıyla ortaya çıkan otomobil, yol durumunu belirlemek için kullanılan bir lazer algılayıcı, sürücüyü titreşim yoluyla hız ve ne zaman durulacağı konularında uyaran bir yelek ve ne tarafa dönüleceğini sürücüye sesli komutla ileten bir kulaklıktan oluşuyor. Böylece sürücü yolu görmese bile ne zaman hangi hareketi yapacağını biliyor ve otomobili sorunsuz kullanabiliyor.
Virginia Tech Üniversitesi öğrencilerince tasarlanan araç, ABD Ulusal Körler Federasyonu’nun 2004 yılında körler için bir otomobil geliştirilmesi için başlattığı yarışma üzerine ortaya çıkarken, Virginia Tech Üniversitesi söz konusu yarışmaya proje veren tek üniversite oldu. Otomobilin seri üretime geçmesi için çeşitli izinlerin çıkması gerekiyor. Görme engellilerin bu otomobili kullanarak kimseden yardım almadan bir yere ulaşması için bir dizi prosedür gerektiğini söyleyen Virgina Tech Üniversitesi’nden yetkililer, en kısa sürede görme engellilerin trafiğe kazandıracaklarına inandıklarını söylüyor. (aa, ap)