Görünmeden 'cool'

Haber: SEDA NİĞBOLU / Arşivi

Domino gibi alternatif alanda ziyadesiyle büyük bir label’ın çatısı altında müzik yapıp da hem gözlerden hem de trend ve tür analizlerinden uzak kalabilmenin halen mümkün olabildiği 2000 başlarının kült statüsüne erişmiş gruplarındandı Clinic. Bunca senedir aktif olmalarına rağmen tam da o dönemin ve aynı ruh halinin devamcısı olduklarından zaman içerisinde neredeyse hiç yeni dinleyici kazanmayıp aynı kitleyle yollarına devam ettiler. Hatta görünürlük çağında doktor maskelerini ‘cool’luk olsun diye taşımadıklarından dinleyiciler zaman içerisinde azaldı bile.
2010 tarihli sondan bir önceki albümleri ‘Bubblegum’, sürece ilk defa dışarıdan bir prodüktörü dahil ederek Clinic’e has eğlenceli gerilimi biraz teğet geçiyordu, ama prodüksiyonu yine kendilerinin ele aldığı yedinci albümleri ‘Free Reign’ sadık dinleyicileri beklediklerinden daha mutlu edecek, uzak kalanlarıysa kendine yeniden âşık edecek bir dinamiğe sahip.
Clinic’e kendi sesini veren tüm çelişik faktörlerin sivrileştiği, prodüksiyonun zenginleştiği, şarkı yazımının ustalaştığı albüm kariyerlerinin beklenmedik bir zamanda gelen en iyisi. ‘Misty’nin sabaha karşı alkol ağırlığıyla Clinic’in ciddi mi alaycı mı olduğu bazen kestirilemeyen sıkıntılı dünyasına giriş yaparken anılar geri dönüyor. ‘See Saw’ ve ‘Seamless Boogie Woogie, BBC2 10pm (rpt)’ gibi parçalarda tanıdık riff’leri alıp Clinic filtresinden geçirerek yabancılaştırıyorlar. Spiritualized ve Primal Scream gibilerden 90’ların post-rock deneycilerine akılda bir sürü şimşek çaksa da hiçbiri yerine oturmuyor.
‘Cosmic Radiation’ın tatlı melodisi ve iç sıkıntısı Clinic’e has o dünyayı en doğrudan anlatan parçalardan. Kozmik olmayan bir psychedelia, post-rock, caz, pop, hepsi birbirine çatışmalarını ve uçarılıklarını kaybetmeden karışıyor. Albümün miksajını yapan pop yapıbozumcusu Oneohtrix Point Never’ın alternatif versiyonlarından oluşan ‘Free Reign II’ ile birlikte senenin muhtemelen yıl sonu listelerine girmeyip geri planda kalacak çok iyi albümlerinden...


  ETİKETLER:

  caz

  ,

  Doktor

  ,

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  ruh

  ,

  zaman

  ,

  Uzak

  ,

  Karşı